Актьорът Стефан Попов определи Стефан Стамболов като българофил.
„Революционер, политик и един от строителите на съвременна България. Неговият принос и роля го нареждат сред най-значимите личности в историята ни. Образът му е противоречив, но едно е неоспоримо – той няма аналог. Стамболов е човек на екстремалните, кризисните ситуации. Като държавник той поема рискове и отговорности, които са непосилни за другите. В това отношение той е ненадминат и до днес“, подчерта Попов.
В словото си бившият кмет на Пловдив и депутат в 44-то НС Спас Гърневски подчерта, че при управлението на министър-председателя Стефан Стамболов, се полагат основите на българската държавност.
„Няма друг български премиер, който в толкова мащабен вид, да олицетворява проевропейската линия на страната. Като се започне от стриктно спазване на законите, модернизиране, ефективно функциониране и контрол върху дейността на всички държавни институции. Слага се началото на БДЖ, на пристанището, на Софийския университет, създават се българските пощи, държавната печатница, провежда се първото българско търговско изложение в Пловдив“, подчерта Гърневски.
На 3 юли 1895 година Стефан Стамболов е убит на 41 години.
„Формалният повод за убийството му е отмъщение за смъртта на майор Коста Паница, който със съдействието на Русия се е опитал да организира опит за военен преврат. В резултат на предателството си майорът е осъден на смърт и екзекутиран. Уважаеми съграждани, не ви ли се струва, че историята със съдбата на бележития български държавник Стамболов, е изключително актуална и днес?“, попита Гърневски.
Той направи сравнение със случилото се преди две години, когато ГЕРБ беше свален от власт. Според него точно на 8 юли 2020 година, когато е направена първата стъпка на страната ни за влизане в еврозоната, на следващия ден е избухнал „антиконституционен преврат“.
Гърневски директно критикува президента Румен Радев.
„Нацията ни беше хвърлена в мъртвата хватка на разделението, не от кой да е, а от президента, чиято роля по Конституция е да бъде неин обединител“, каза още Спас Гърневски.
На днешния празник - Богоявление, в Катедралния храм „Успение Богородично“ в Стария град от 9:00 часа ще бъде отслужена Божествена света Литургия. В 12:00 часа ще се извърши освещаване на войнските знамена в двора на храма. Богослуженията ще бъдат отслужени от Негово Високопреосвещенство † Пловдивският митрополит Николай. След..
Днес от 13.15 часа пред паметника на Христо Ботев в Цар Симеоновата градина в Пловдив, ще започне церемонията по честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер. В ритуала, организиран от Община Пловдив, ще участват почетни формирования от Пловдивския гарнизон - Военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци,..
В Калофер днес е кулминацията на тържествата за 177 години от рождението на Христо Ботев. Програмата започва със стихотворението „Майце си“, следва митинг-поклонение, тържествено слово и поднасяне на гирлянд на славата, уточни директорът на Националния музей „Христо Ботев“ Ася Николова. След това, от музея, шествието тръгва към..
Заради литийното шествие по случай Богоявление днес се въвежда временна организация на движението, информират от ОП „Организация и контрол на транспорта“. От 12:00 ч. до 14:00 ч. ще бъде спряно движението на пътни превозни средства, с изключение на автобусите от масовия градски транспорт, по ул. „Криволак”, ул. „Железарска”, бул. „Цар Борис..
В Калофер започнаха тържествата по повод 177 години от рождението на Христо Ботев. През деня възпитаниците на детска градина "Радост" представиха поетичен рецитал, посветен на революционера. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова бе гост на музикално-поетичният спектакъл "Жив е той, жив е...". Той бе представен от учениците от..