Земеделци поискаха да бъдат чути от президента и премиера, тъй като земеделското министерство остава глухо за техните искания. 8 организации искат да бъде спрян Стратегическият план за развитие на земеделието в България и в него да бъдат направени промени. За ескалиращия конфликт между браншовите организации и земеделското министерство в програма "Ден след ден" говорим с Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните.
Браншови организации апелират за незабавни промени в Стратегическия план. Сред тях са тези за екосхемите, които са 8 на брой и са съвсем нови за българските земеделци.
Божидар Петков каза: "Стигна се до тук по две причини. От месец и половина нашият бранш, както и колегите от секторите животновъдство и лозарство сме силно обезпокоени от пропуските в Стратегическия план."
"До дни приключва действието на това служебно правителство, което не ни обърна внимание и не направи нищо по нашите искания, и ние се обръщаме към президента да даде насоки и указания към новото земеделско министерство", подчерта Петков.
"Имаме още 200 забележки от нас и другите браншове, които не са коригирани", съобщи Петков. Той допълни, че голяма част от политическото ръководство на МЗ не искат да направят поправки с мотива, че са финализирали плана през декември 2022 г.
Петков каза още пред Радио Пловдив: "Има лобита и доказването им подлежи на дискусии и срещи. Стигаме до убеждението, че такъв тип екологични мерки, могат да идват от хора, които не са свързани пряко с производството. Ние няма срещу кого да протестираме днес, защото буквално очакваме новото управление. В случай, че бъде назначен същият служебен земеделски министър и не предприеме мерки за промени в Стратегическия план, ще обявим протести."
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..