В програма "Ден след ден" с проф. Огнян Герджиков, български юрист и политик коментираме изводите от отиващото в историята 48-мо Народно събрание и последното заседание на служебното правителство.
Проф. Герджиков посочи положителен факт, който е открил днес. Радомир Чолаков, председател на комисия в НС се е обърнал към декана на Юридическия факултет в Софийския университет, проф. Даниел Вълчев за квалифицирана помощ за съдебната реформа.
"Това приветствам като подход и така се прави, а не да действат като аматьори, както обикновено правят", посочи бившият председател на Народното събрание.
По повод работата на служебния кабинет: "Мога да кажа само положителни думи за служебния кабинет. С Гълъб Донев съм работил в друг служебен кабинет, той е точен и компетентен човек. Смятам, че е добър избор, той да бъде отново служебен премиер."
"Основният извод за парламента, това което не ни достига е, че депутатите трябва да мислят повече за интересите на България, не за собствената си партия", смята проф. Герджиков. Той не вижда политиците да правят компромиси и трудно се осъществяват коалиции. Има заявки, но друго е да се стине до същинското коалиране, допълни Герджиков.
Спиралата от избори: "Следващият парламент ще повтори сегашния, с надеждата, че в него ще фигурира и НДСВ. Ние сме партия, което умее да се коалира и търси балансите, което говори, че би могло да се внесе нещо. Местните избори за много от партиите са решаващи и от голямо значение. НДСВ ще участваме в местните и в националните избори."
Ролята на президента Румен Радев: По стечение на обстоятелствата той зае твърде водеща роля, тъй като му се наложи да назначава многократно служебни кабинети.Трябва да допълня, че той се справи доста добре, но винаги ще има критики, защото всеки, които е в политиката привлича критики. Това е нормалната реакция, другото би било истински куриоз.
"Аз съм противник на кардинални промени в законодателството ни. Това трябва да е изначално премислена реформа", каза проф. Герджиков. По думите му това, от което най-много страда България в управлението е непрекъсната промяна на законите.
"Точно това създава непрекъснато променяща се обстановка, която отблъсква инвеститорите, тази нездрава правна среда е истински бич за развитието на държавата", заключи проф. Огнян Герджиков.
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана, защото ученичка е използвала плеър да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове. На този изпит няма да има незачетени работи..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..