В програма "Ден след ден" с проф. Огнян Герджиков, български юрист и политик коментираме изводите от отиващото в историята 48-мо Народно събрание и последното заседание на служебното правителство.
Проф. Герджиков посочи положителен факт, който е открил днес. Радомир Чолаков, председател на комисия в НС се е обърнал към декана на Юридическия факултет в Софийския университет, проф. Даниел Вълчев за квалифицирана помощ за съдебната реформа.
"Това приветствам като подход и така се прави, а не да действат като аматьори, както обикновено правят", посочи бившият председател на Народното събрание.
По повод работата на служебния кабинет: "Мога да кажа само положителни думи за служебния кабинет. С Гълъб Донев съм работил в друг служебен кабинет, той е точен и компетентен човек. Смятам, че е добър избор, той да бъде отново служебен премиер."
"Основният извод за парламента, това което не ни достига е, че депутатите трябва да мислят повече за интересите на България, не за собствената си партия", смята проф. Герджиков. Той не вижда политиците да правят компромиси и трудно се осъществяват коалиции. Има заявки, но друго е да се стине до същинското коалиране, допълни Герджиков.
Спиралата от избори: "Следващият парламент ще повтори сегашния, с надеждата, че в него ще фигурира и НДСВ. Ние сме партия, което умее да се коалира и търси балансите, което говори, че би могло да се внесе нещо. Местните избори за много от партиите са решаващи и от голямо значение. НДСВ ще участваме в местните и в националните избори."
Ролята на президента Румен Радев: По стечение на обстоятелствата той зае твърде водеща роля, тъй като му се наложи да назначава многократно служебни кабинети.Трябва да допълня, че той се справи доста добре, но винаги ще има критики, защото всеки, които е в политиката привлича критики. Това е нормалната реакция, другото би било истински куриоз.
"Аз съм противник на кардинални промени в законодателството ни. Това трябва да е изначално премислена реформа", каза проф. Герджиков. По думите му това, от което най-много страда България в управлението е непрекъсната промяна на законите.
"Точно това създава непрекъснато променяща се обстановка, която отблъсква инвеститорите, тази нездрава правна среда е истински бич за развитието на държавата", заключи проф. Огнян Герджиков.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..