Общественият съвет към ЦИК излиза с призив за предстоящия на 2 април извънреден парламентарен вот да се използват максимално машините за машинното обработване на гласовете. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Стефан Манов от Обществения съвет към комисията.
„Искаме да има прозрачност, да се отпечатва длъгият протокол от машината. И най-вече – информацията от така наречените флашки, която да се публикува незабавно, за да могат хората да следят. Защото те имат доверие на флашките, обратно на това, с което ни облъчваха от парламентарната трибуна. Те искат да видят и резултатите от флашките“, обясни Стефан Манов.
Общественият съвет към ЦИК повдига и още няколко важни въпроса, които касаят обявяването на мандатите.
„ЦИК ги публикува вчера, но без данни как са изчислени. Рушим доверието. Имаме в 30% от избирателните райони промяна в мандатите. Някои получават, други губят. Тези, които губят, трябва да видят защо губят. Призоваваме данните от Националния статистически институт, които са използвани, и изчисленията, стъпка по стъпка ЦИК да ги публикува незабавно. Целта е да няма никакви съмнения“, каза още Манов.
Той допълни, че другият призив към ЦИК касае видеонаблюдението. Там трябва да се свърши много сериозна работа по засилване на доверието. Хората трябва да бъдат убедени, че никой няма да следи техния вот, и че камерите ще работят само след приключване на изборния ден.
Цялото интервю със Стефан Манов можете да чуете от звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...