Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Служебният кабинет да работи за коректност на изборите

"Служебното правителство "Гълъб Донев 1" опита да реагира, като управлява някои от кризите, предизвикани и от високата инфлация и необходимостта да реагира на икономическите предизвикателства и на предизвикателствата от  международната среда. Някои от оценките на анализаторите са позитивни, а други - не. Но за общата картина, трябва да се опитаме да дадем отговор на въпрос, който остана да виси в публичното пространство,  каква е причината да не бъде внесен бюджетът на държавата за тази година. От една страна - положителна, за да не бъде позволено да има популистки интерпретации във време на избори. Други експертни оценки на икономисти обаче сочат, че липсата на бюджет може да се окаже предпоставка за неизпълнение на програмата ни за влизане в еврозоната. Това подчерта Ваня Нушева, програмен директор на Асоциация "Прозрачност без граници".

Като лична оценка за дългосрочните действия на Служебния кабинет, които стратегически обвързват страната  в областта на енергийната инфраструктура, Нушева бе категорично критична. 

По думите й, сега е важно  да бъдат очертани перспективите пред следващото Служебно  правителство и основните му действия трябва да бъдат насочени към добрата организация на предстоящите избори и недопускане на филшификации и манипулиране на  изборния процес.

Каква ще бъде избирателната активност на предстоящите избори, ще зависи и от начина, по който политическите партии ще осъществят кампаниите си, за да мотивират своите избиратели. Поредицата от избори отблъсква избирателите. Като пример, Нушева посочи последната предизборна кампания, която придоби "уродливи  форми и причината за това бе изборното законодателство. То бе променено през 2021 г., когато бе предвидено, че всички участници имат право на равен брой радио и телевизионно време, без да бъдат отразени  спецификите на отделните политически субекти в изборния процес -  партии, които се явяват на олимпийския принцип, и редовните мотивирани партии".

Оценките на резултатите от гласуването с машини и с хартиена бюлетина през 2021 и 2022 г. е показало, че не е отчетено голямо намаление на подадените гласове машинно. Нушева бе категорична, че основните усилия на изборната администрация  трябва да бъдадт насочени към обучение на членовете на избирателните комисии  при попълването на протоколите.

Според Нушева, и на предстоящите избори се очаква да бъдат отчетени голям брой грешки. 

"Резултатите от проучвания на студенти от СУ "Климент Охридски", които са били извършени през април 2021, г. на избран брой секции от големите градове е показало, че в 90% от официалните протоколи са направени поправки. Това показва, че  секционните избирателни комисии не са били достатъчно обучени и не са се справили с изпълнението на методическите указания и разпоредбите на ИК.  От 3700 протокола в големите градове са отчетени над 35000 поправки в официалните протоколи от изборните резултати, а това показва, че във всеки протокол са направени средно 9-10 поправки. Това е основното предизвикателство пред секционните комисии и затова е важно ЦИК  какви  методически указания ще даде и какво обучение ще бъде направено на секционните избирателни комисии."

Повече от интервюто чуйте от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ранното откриване на херниите е важно за успешното им лечение

Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес"  д-р Емил Райчинов от болницата. Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в..

публикувано на 30.09.24 в 11:15

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43

БЛС ще настоява за остойностяване на лекарския труд

Новият председател на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов представя днес приоритетите за 3-годишния мандат на избраното ново ръководство.   След като получи гласовете на 252-ма от делегатите на събора на съсловната организация в Пловдив, той  обеща да продължи политиката на БЛС от последните 6 години. Съзнавам каква голяма..

публикувано на 30.09.24 в 08:38
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42