Желанието на Македония да е част от ЕС е желание на всички българи, които имат патриотични чувства. Затова смятам, че българската дипломация постъпи правилно и мъдро като помогна за изработването на така нареченото френско предложение за РСМ, коментира за Радио Пловдив журналистът и анализатор Николай Кръстев.
Той обаче подчерта, че има много неща, които трябва да бъдат решени: "въпросът за дълбоката държава в Скопие, както и съизмеримо да се отговори на същия въпрос за България. Там е силна УДБА, белграсктите структури от времето на бивша Югославия, а в България пък ДС, както и близките до КГБ структури, които защитават така "патриотично" българските интереси в Македония"
Кръстев подчерта, че нещата в РС Македония не са съвършени, но трябва да се гледа реалността в очите. "Репубика Северна Македония се променя – тя стана член на НАТО и започва да изпълнява всичко, свързано с това членство. Има още много да се желае, но и напредъкът трябва да се отчита".
Той беше категоричен, че провокатори в българо- македонските отношения има. "Такива има не само от македонска, а и от наша страна – това са евродепутати от ВМРО, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, които правят всичко възможно, за да няма добър диалог между София и Скопие".
Относно напрежението, свързано с честването на годишнината на Гоце Делчев, безспорно имаше проблеми, кзаяви Никола Кръстев. "Не е европейско да не се допускат хора на територията на една държава, както направиха в РС Македония, но не е и европейско хора да твърдят в една държава, че тя няма право на съществуване, както сториха наши "патриоти" в Скопие".
Относно наименованията на българските клубове в РС Македония също можеха да бъдат избрани имена, които да не будят такива негативни чувства в Македония, беше категоричен Никола Кръстев. "Например Гоце Делчев, Димитър Талев, някои от братята седмочисленици - те можеха да бъдат мост. Те нямаше дса предизвикат такова напрежение като имената на Ванче Михайлов, Цар Борис Трети, Фердинанд и т.н".
"България и РС Македония имат много ясен разписан механизъм как да вървят заедно. Проблемът е, че има двойни стандарти и там и тук и трябва езикът на омразата и от двете страни да спре. Напрежението съществува и то се поддържа от центрове, които не са свързани с София и Скопие, а с центрове, свързани с Белград и Москва", каза в заключение Никола Кръстев..
Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС. Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..
Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас? Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..
Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..