Денят 14 февруари събира два празника ведно. И понеже, макар и в епицентъра на тревожното време, те ни зареждат със сили и радост, и традиционният празник на виното – Трифон Зарезан, а и по-модерният, но вече утвърден у нас – Свети Валентин, са обичани и очаквани от хората.
Траките са правили вино по нашите земи от 5000 години, а днес традицията продължават съвременните винопроизводители на база на развити технологии и в съответствие с вкусовете на потребителите.
В програма „Точно днес“ поканихме за разговор Росица Касабова – собственик на популярна винарска изба край Пловдив – за пътя на трансформация на българското винопроизводство и предизвикателствата пред бранша в новите климатичнин и геополитически условия.
На фона на десетките хиляди пострадали от от земетресението в Турция и Сирия с магнитуд на най-силния трус от 7,8 по скалата на Рихтер и десетки пъти повече ранени и останали без подслон хора, за нивото на сеизмична безопасност в строителството на сгради в България и в частност и в Пловдив – събеседник – арх. Чавдар Тенев – председател на пловдивската колегия на Камарата на архитектите в България. Ще разговаряме за сеизмичните регулации, спазването на строителните стандарти и световния опит за гарантиране на по-голяма сигурност за гражданите.
Заради пробива под Централна гара северното платно на бул. Христо Ботев“ от понеделник е затворено за пътни превозни средства в участъка от автогара „Юг“ до източния полукръг на кръговото кръстовище. Движението се извършва двупосочно в южното платно, а десният завой към ул. „Иван Вазов“ и бул „Руски“ е невъзможен. Как изглежда пътната картина в утрото на 14 февруари, след като друг голям участък от кръстовището на бул. „Александър Стамболийски“ и ул. „Димитър Талев“ дни преди това бе затворен за движение – репортаж на Яница Марова.
В седмицата, в която се навършват 150 години от обесването на Васил Левски, всеки ден – минути преди 8 часа ви разказваме за Апостола на Свободата и дейността му в региона. Във вторник Антония Попова ни отвежда в Мулдавския манастир „Св. Петка“, където до днес се пази едно от скривалищата на Левски.
За ненаучените уроци на времето, недоразказаните докрай истории и откровено укриваните истини осемдесет и повече години, свързани с мрачен епизод от историята на България – интервю с Ивайла Александрова – автор на документалния роман за Никола Вапцаров „Оловна тишина. Историята на един разстрел“.
В минутите за култура след 9.00 ще ви поканим на изложба – живопис на художника Васил Петров в галерия „Възраждане“, озаглавена „Разкази за Универсума“.
А в „Добро утро, Ден“ във втория ден от седмицата продължава гостуването на журналиста и режисьор на документални филми Цветан Симеонов.
Премиерският гамбит на политическата шахматна дъска доведе играта за парламентарно мнозинство до патова ситуация. Шест дни след първото заседание на НС всички са губещи и все по-трудно става да бъде произведено реално прагматично политическо действие. Минутите за поредно задвижване на политическите процеси за преодоляване на разнопосочните..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се отказва да бъде премиер за 4-ти път, а когато партията получи първия мандат за съставяне на правителство, веднага ще го върне. Това стана ясно на извънредна пресконференция на партията. Ще „отпуши ли“ това политическата ситуация у нас и ще заработи ли парламентът, питаме политолога и преподавател в НБУ Любомир..
Психологът Димитър Драганов разглежда темата за нарцисизма, в новата си книга „Красивото чудовище“. Очаквайте след 14 часа, разговора ни с него. В рубриката „Актуален въпрос“ говорим за дългоочакваната самостоятелна изложба на Мария Астаджова, „Деконструкция на чувствата“, в галерия „Лабиринт“. Откриването е на 29 ноември. Очаквайте и..
За цената на водата . Ще разговаряме с изпълнителния директор на ВиК Пловдив инж. Антон Гълъбов с въпроса на какво сe основава и как ще подобри услугата предлаганото увеличене за догодина с 4%. За политическата безизходица . Анализът на поведението на партиите в НС ще е на Татяна Буруджиева. За здравната профилактика. Министерството на..
Половин месец пожарът в депото за утайки край Катуница обгазяваше периодично селото, близките населени места и югоизточните райони на Пловдив. За щастие огънят е ликвидиран напълно, но проблемът с рекултивацията на бившето хвостохранилище остава. От 2018 година проект за рекултивация има, но финансиране за него така и не е намерено. Общинската..