"По отношение на оразмеряването на конструкциите на сградите, и проектантите, и надзорниците, и институциите, които въвеждат сградите в експлоатация, се отнасят изключително дисциплинирано и отговорно. За разлика от положението в Турция, у нас не съществуват такива рискове от апокалиптични картини, каквито видяхме". Това подчерта арх. Чавдар Тенев - председател на регионалната колегия на Камарата на архитектите в България.
По думите му, нормите, по които се оразмеряват сградите в България, са изключително строги, по отношение на сеизмичната им осигуреност, особено след земетресението в Стражица, когато сеизмичният правилник е бил променен и изискванията за сигурността - завишени. "Всички проектанти и институциите с отношение към контрола се отнасят изключително отговорно".
Арх. Тенев определи като добър и контролът по експлоатацията на сградите.
"За новите сгради не се притеснявам, а по-скоро за тези, които са строени преди 20-те години на миналия век. Тогава навлиза като строителен материал стоманобетонът, който е основен фактор за устойчивостта на сградите. Строеното обаче дотогава подлежи на тежки влияния...и особено - незаконните строежи, които при земетресение ще изпадат първи".
България не е на пътя на разлома, нанесъл тежките щети при земетресението в Турция. Все пак Пловдив се намира в близост и съответно има влияние от него.
"Затова и на сеизмичната карта на България териториите на различните региони са планирани от висока степен сеизмична опасност, а в Пловдив сградите се оразмеряват на земетръс от девета степен."
Арх. Тенев обаче бе категоричен, че е спокоен за последствията от евентуални рискове, защото особено новите сгради са добре проектирани и добре изпълнени.
Интервю - звуковия файл:
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...