Два структурни проблема подчертават с новия списък "Магнитски" американските ни партньори. Първият е, че Прокуратурата не разследва корупцията по високите етажи на властта, а вторият е, че не се ограничава руското влияние в България. Тезата е на политолога Даниел Смилов. Пример, че има отказ от борба с корупцията той вижда в посочването на името на бившия финансов министър Владислав Горанов.
Не може 500, 600 ,700 милиона лева да се дадат като данъчни преференции на бизнесмена Васил Божков без знанието на лидера на ГЕРБ. Това е корупционна схема, гарантирана с подкупи и тук САЩ го казват. Останалите четирима са проводници на интересите на Русия в сектор "Енергетика", посочи Смилов и добави, че при нас има натрупани опити за руско влияние и реализиране на политики като закупуването на руските реактори, позицията по случая "Скрипал", изграждането с държавни пари на Турски поток и забавената газова връзка с Гърция.
Според него голямата част от българските институции са приели санкциите като опит за помощ. По- интересна, по думите му, е позицията на ГЕРБ, които се "опитаха да скъсат опашката си и да кажат, че са се разделили с Горанов преди две години".
Ако се чете внимателно тексътът, ще се види, че няма как да не се стигне до Бойко Борисов. Няма как Горанов да е действал зад гърба на Борисов по толкова голяма корупционна схема, смята анализаторът и настоява за поемането на политическа отговорност от лидера на ГЕРБ, който управляваше през последните 10 -12 години.
Той предположи, че прокуратурата ще предприеме действия срещу Владислав Горанов, но допусна, че те може да са имитационни, защото сме се нагледали на практики от типа "пунта - мара".
Даниел Смилов подчерта, че се правят опити да се омаловажават тези санкции и да се определят като намеса във вътрешните ни работи, особено преди изборите. "Ами, ако бяха обявили санкциите след изборите. Тогава какво щеше да се каже – преобръщане на вота, налагане на правителство", коментира политологът.
Според него истинските санкции по "Магнитски" ги плаща цялата държава с отказа тя да бъде член на Шенген, еврозоната, от липсата на инвестиции. Другият еспект на тази цена е, че все по- трудно става да се състави устойчиво правителство, защото когато има хора, за които има съмнение за участие в корупционни схеми всяко управление ще действа от ден до пладне, подчерта той.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..