Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследване срещу Владислав Горанов ще стигне и до Борисов

Два структурни проблема подчертават с новия списък "Магнитски" американските ни партньори. Първият е, че Прокуратурата  не разследва корупцията по високите етажи на властта, а вторият е, че не се ограничава руското влияние в България. Тезата е на политолога Даниел Смилов. Пример, че има отказ от борба с корупцията той вижда в посочването на името на бившия финансов министър Владислав Горанов. 

Не може 500, 600 ,700 милиона лева да се дадат като данъчни преференции на бизнесмена Васил Божков без знанието на лидера на ГЕРБ. Това е корупционна схема, гарантирана с подкупи и тук САЩ го казват. Останалите четирима са проводници на интересите на Русия в сектор "Енергетика", посочи Смилов и добави, че при нас има натрупани опити за руско влияние и реализиране на политики като закупуването на руските реактори, позицията по случая "Скрипал", изграждането с държавни пари на Турски поток и забавената газова връзка с Гърция.

Според него голямата част от българските институции са приели санкциите като опит за помощ. По- интересна, по думите му, е позицията на ГЕРБ,  които се "опитаха да скъсат опашката си и да кажат, че са се разделили с Горанов преди две години". 

Ако се чете внимателно тексътът, ще се види, че няма как да не се стигне до Бойко Борисов. Няма как Горанов да е действал зад гърба на Борисов по толкова голяма корупционна схема, смята анализаторът и настоява за поемането на политическа отговорност от лидера на ГЕРБ, който управляваше през последните 10 -12 години.

Той предположи, че прокуратурата ще предприеме действия срещу Владислав Горанов, но допусна, че те може да са имитационни, защото сме се нагледали на практики от типа "пунта - мара".

Даниел Смилов подчерта, че се правят  опити да се омаловажават тези санкции  и да се определят като намеса във вътрешните ни работи, особено преди изборите. "Ами, ако бяха обявили санкциите след изборите. Тогава какво щеше да се каже – преобръщане на вота, налагане на правителство", коментира политологът. 

Според него истинските санкции по "Магнитски" ги плаща цялата държава с отказа тя да бъде член на Шенген, еврозоната, от липсата на инвестиции.  Другият еспект на тази цена е, че все по- трудно става да се състави устойчиво правителство, защото когато има хора, за които има съмнение за участие в корупционни схеми всяко управление ще действа от ден до пладне, подчерта той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26