Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди вота голямата тема в обществото остава корупцията

Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

Много близки резултати и условна първа и втора позиция за ГЕРБ-СДС и за новата коалиция между „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ показа проучване на „Тренд“. 

За възможното подреждане на основните участници в парламентарния вот на 2 април разговаряме с политолога проф. Анна Кръстева.

Проф. Кръстева коментира обединяването на двете партии ПП и ДБ: "Въпреки механичния сбор на процентите към двете партии, то трябва да е ясно, че политиката е повече от аритметика. Трябва да се отбележи, че това ще са избори под сянката на "Магнитски" и новите разкрития. Основният патос и на двете партии е антикорупционният. България трайно не може да се откъсне от последното място в ЕС по благосъстояние, и на първо място по корупция." 

"Днес голямата тема на българското общество продължава да е корупцията. Това е факт, който не го знае само прокуратурата и политиците", каза проф. Кръстева. Според нея и от САЩ и от Великобритания ни посочват примери, такива които се знаят от българите по площадите, протестиращи срещу корумпираните политици. 

По повод на партия "Възраждане": Всички тези процеси за борба с корумпирани лица, които идват от САЩ - наливат проценти при тази партия. Нашите партньори ще бъдат назовавани като врагове. 

"За процесите в БСП трябва сериозен анализ, но там вече имат министър, който е назован от партньорите на България", посочи още политологът. 

"ГЕРБ може да поднесе една изненада, и то приятна. Това ще стане ако Бойко Борисов отстъпи лидерското място.", смята Кръстева. Тя посочи, че това е партията на олигархията, завладяла държавата.

Основната битка между ГЕРБ-СДС и ПП и ДБ и изтласкването на по-малките партии: Като контрааргумент бих посочила, че в много държави имат механизми, където първата партия получава повече депутати, за да има стабилно представителство и да направи кабинет.

"Трябва да се направи правителство, защото идентификацията на партиите се мери в скалата за борбата с корупцията", заключи анализите проф. Анна Кръстева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07
Д-р Димитър Казаков, координатор по донорство в УМБАЛ „Свети Георги“

Успешни са първите за годината донорства от УМБАЛ "Св. Георги"

Първите за годината - две донорски ситуации бяха реализирани този уикенд в УМБАЛ „Свети Гeорги“ в Пловдив. За 24 часа –двама пациенти в мозъчна смърт дадоха шанс за живот на седем души у нас и в чужбина.  Органите отпътуваха със самолети от летище Пловдив за Унгария и Германия, а във Военно медицинска академия - София и в УМБАЛ..

публикувано на 30.09.24 в 14:44

Решават утре ще има ли рейсове до Труд и Войводиново

Проблемът с транспорта между селата Труд и Войводиново от община „Марица“  и Пловдив ще бъде обсъден на среща в областна администрация утре. Това съобщи в интервю за радио Пловдив кметът на „Марица“ Димитър Иванов. Целта е да се постигне споразумение градските линии с номера 1 и 15 да стигат до двете села, обясни той.  "Утре се събираме при..

публикувано на 30.09.24 в 13:52

Ранното откриване на херниите е важно за успешното им лечение

Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес"  д-р Емил Райчинов от болницата. Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в..

публикувано на 30.09.24 в 11:15

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43