Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири разказа за Васил Левски в предаването "Точно днес"

Той е мярката за ръста ни  - на общество и на човеци. Според нея сме горди или посрамени, смели или конформисти, честни или не дотам. Той е безспорният, неканонизираният светец на българския дух. 150 години след гибелта му споделяме и гордост, и вина...

Предаването "Точно днес" на 17 февруари посветихме изцяло на Апостола в разговори с изследователи и хора на изкуството, които търсят и добавят още информация и емоция към образа на Левски от неговото и от нашето  време.

Вълнението да носи в гените си Васил Левски има докторът по културология Петко Георгиев. Той е главен библиотекар в НБ "Иван Вазов", член на комитет “Родолюбие” и за поредна година е организатор на панихидата за Васил Левски в църквата “Св. св. Петър и Павел в Пловдив. Началото на Сопотлиевия род, от който произхожда, е свързан с Апостола по майчина линия - бабата на Левски и 5 пъти пра-  бабата на Петко Георгиев са сестри. 

Аз от ранна детска възраст знам, че съм роднанина на Левски и го пиемама като част от семейството. По късно разбах колко е голям. Дори баба ми вкъщи раздаваше с думите "Вземете за Бог да прости Васил Левски", разказва Петко Георгиев. По думите му важнтото за нашата памет е, че Левски има специален ден в календара. От 365 дни в годината - 19 февреяри е само негов, за малок хора има специален ден.

Виктор Комбов е историк, който имаше шанса на изследовател да работи пръв с документи, до които друг български учен не се е докосвал. Това стана пред няколко години в Османските архиви на Истанбул. Тогава той откри непозната до този момент фотография на Апостола, по която е бил издирван от тайната полиция, а в същата архивна единица и още 15 документа на революционната организация.

Противно на опасенията, че разкриване на историческата истина може да развенчае ореала на Левски, Виктор Комбов смята, че новата информация показва Апостола като още по- значима личност, отколкото сме си представяли. Османските власти влагат изключително много енергия и средства за издрването, а след Освобожданието, доката сме васална даръжава, следи култът към Левски да несе разраства.

От Ботевото писмо до Киро Тулешков, в което пише "...студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" започва интервюто с изпълнителя и музикален продуцент от БНТ Даниел Спасов.  В прикачения звуков файл, освен интервюто с него можете да чуете и две песни от 14- те събрани във филма "Песните на Левски". "Сал за тебе мисля, мале" се твърди, че една от любимите му, а в края на интервюто е песен, за която предание твърди, че Левски е пял с последните си стъпки към бесилото...

Даниел Спасов разказва за отркривавето е реконсрукцията на песните. По думите му те са емоционално свидетелство за духовния образ на Левски. Фолклорната и църковна традиция в тях вървят заедно.

Дейността на Васил Левски и ценностите, които носи, като вдъхновител, деец и визионер. За тях е  разговорът ни с историка от ПУ "Паисий Хилендарски" доц Тодор Радев.

По думите му делото на Левски трябва да се гледа в контекста на собственото му време, защото проблем на историческата наука е разграничаването от митологичното. Доц. Радев напомни, че Левски е издигнат за национална икона между  двете войни, когато нацията има нужда от пример. По думите му Левски е много употребяван, а честванията му нерядко са "отвартително казионно зрелище". 

Мислейки за Левски трябва да търсим неговата роля в това - как чистия, истинския Апостол на нашата свобода може да бъде използван позитивно от нашата нация в съвременната епоха, каза доц. Радев.

Четирите интервюта можете да чуете в прокачените звукови файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50