Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В дългосрочен план бавният ръст на лихвите у нас крие риск

Подготовката на банките за въвеждане на еврото върви в съответствие с плана и ако трябваше да приемем европейската валута на 1-ви януари догодина, за банките това нямаше да бъде  риск, каза в интервю за Радио Пловдив Кристофор Павлов - финансов анализатор на водеща българска банка у нас.

Според него въпросът дали въвеждането на еврото у нас е обратим процесът е сериозен, защото в част от обществото има притеснения от високата инфлация. 

Павлов не очаква да има ключова промяна на лихвите по заемите у нас. "В момента, в който се направи конверсията от лева към евро, трябва да се гарантира от банките, че губещи няма да има.  Банките са наясно и са готови за това и ще го направят когато дойде моментът", каза той.

По думите му има краткоросрочни положителни ефекти от факта, че бързото увеличение на лихвите в еврозоната не води до бърз ръст и у нас, но в дългосрочен план може да има негативни ефекти. "Увеличаването на лихвите е начинът да се охлади пазарът на недвижимите имоти. Трябва да е ясно, че на този пазар има неблагоприятни тенденции от няколко години и ако те продължат може да ни изправят пред нова криза с цените на недвижимите имоти", предупреди финансистът. 

Той уточни, че данните от българската икономика са по- добри от тези, които са прогнозирали за края на миналата година. "България ще успее да избегне две последователни тримесечия с отрицателен ръст на БВП. Очертава се през 2023 г. той да бъде по- висок.  Ръстът през януари вместо с 1,3% ще е 1,9-2%. Основната причина затова, наред с по- бавното пренасяне на лихвите у нас, е пазарът на труда, където не се наблюдават индикации за влошаване. В същото време се наблюдава по- висок ръст на заплатите, като така потреблението продължава да се задържи на положителни стойности, макар и ниски", каза Кристофор Павлов. По думите му прогнозите са по- предпазливи, заради войната в Украйна. 

"Докато тя не приключи общото усещане за непосредственото бъдеще ще бъде в сиви тонове", обясни анализаторът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52