Февруари ни изненадва с високи температури и горещи теми, които не отстъпват територии за зимна летаргия. Почти месец преди старта на предизборната кампания и часове преди камбаната на човешкото ни безпокойство да отброи година от началото на войната в Украйна, сякаш вече нищо не ни изненадва на фона на галопиращата инфлация, мигрантските потоци, земните разломи и т.н, освен сякаш, добрите новини.
В програма „Точно днес“ обаче ще ги има и тях, защото са очаквани отдавна от пловдивчани, и провокират въпроси.
В Пловдив започва изграждането на новия диагностично-лечебен корпус на Клиниката по педиатрия към УМБАЛ „Св.Георги“. За визията на новата сграда и условията за лечение на преминаващите през клиниката годишно над 5500 пациенти от цяла Южна България, и потенциала на медицинските специалисти – проф. Иван Иванов - началник на Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“.
Децата и тяхното правилно развитие са фокус и на още един разговор в програма „Точно днес“. В Пловдив стартира форум, посветен на устойчивите решения и предизвикателствата пред холистичната подкрепа за ранно детско развитие. За холистичната подкрепа и целта на проекта за по-мащабно разгръщане на холистичния модел в 11 общини – интервю на Яница Марова със Стела Александрова от Комплекса за ранно детско развитие.
Преди старта на семинар, посветен на възможностите за развитие на биоикономиката в България, проектите и програмите на Аграрен университет –Пловдив – интервю с ректора на университета проф. д-р Христина Янчева. Тя ще представи първия в Европа проект за „зелен“ университет по агрономически, биотехнологични и природни науки.
Какъв знак даде с посещението си в украинската столица президентът на САЩ Джо Байдън часове преди руският президент Владимир Путин да се обърне със знакова реч към двете камари на парламента – Държавната дума и Съвета на федерацията?Между истините, отразени в кривото огледало на политическото лидерство и истините, припознати от демократичния свят без алтернатива – събеседник – политическият анализатор Искрен Иванов.
Във времето за култура след 9.00 ч. в рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов представя английския писател Чарлз Джон Хъфам Дикенс, определян като най-значимия прозаик на Викторианската епоха.
И в утрото на третия ден от седмицата оставаме в компанията на Георги Влайков, ръководител на Доброволното формирование „Аварийно спасяване Пловдив“. Той гостува в рубриката „Добро утро ден“.
Тази неделя говорим за премиерата на фотографския албум „Sub Specie Lucis“ - „От гледна точка на светлината“, на Зорница Гъркова (Гръмкова). Тя е автор и на два сборника с разкази. В момента пише дебютния си роман „Стъкленицата“, за който също ще ви разкажем. Премиерата на фотографския албум е утре, на 6 октомври, от 18 часа, в Регионален..
Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ще мирише на бензин и ще свирят гуми. Говорим за високите скорости, за адреналина, но и за това колко важни са спирачките не само за автомобила, но и за всички ситуации, в които трябва да броим до 10, за да освободим излишната енергия. Големият му урок на спортист е "Научете се губите и ще разбете колко сте..
Обилните дъждове изненадаха неприятно пловдивчани, а сред най-потъпевшите от задръстените от вода улици останаха жителите на район "Южен". Ситуацията постепенно се овладява. В началото на следобедната програма правим и равносметка и изводи за това, което съдава най-големите проблеми. Разговорите са с директорките на общинските предприятия..
Есента реши да се озъби още в началото на октомври. Надявам се само, за да омекне впоследствие, когато покажем уважение и си сложим зимните гуми и скрием късите панталони в гардероба. Така е-жените стават много чувствителни, ако не ги приемеш насериозно! Напълно сериозно започна усмихнатия сезон на театър “Хенд” и очкваме режисьора Ивомир..
В петък сутрин с градски теми и събития, които следим. Сдружение „Спри рака“ стартира национална кампания „25 – Избери живот. Прегледай се навреме!“, в рамките на която организира информационна среща с дискусионен форум с участието на специалисти и пациенти. За профилактика, дагностика и съвременно лечение на онкозаболянията, говорим с Росица..