Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прилагат в Пловдив холистичен метод за ранно детско развитие

| обновено на 22.02.23 в 11:23

Фондация „За нашите деца“ започва работа по проект за внедряването на холистичния подход за ранно детско развитие в 11 общини в областите София и Пловдив. Това съобщи Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондацията, по време на форум в Пловдив, посветен на темата. 

Инициативата се осъществява по проект, финансиран от международната мрежа The Human Safety.

Плановете на фондацията са през следващите три години да подкрепят пряко 8500 деца, а да повлияят непряко на още 4300. В инициативата ще бъдат включени 7100 родители и 1800 специалисти. Проектът ще се реализира чрез двата Комплекса за ранно детско развитие в София и Пловдив и общините Елин Пелин, Костинброд, „Марица“, „Родопи“, Асеновград, Куклен, Перущица, Садово и Стамболийски.

Специалисти рехабилитатори, логопеди, психолози и социални работници ще предоставят медицинска рехабилитация, ранна детска интервенция, социализиращи и арт дейности и музикотерапия на деца от 0 до 7 години с трудности в развитието. Ще се работи и с техните семейства, които ще бъдат обучавани за родителски умения и ще им се предоставят индивидуални консултации, както и достъп до здравни, социални и обучителни услуги.

Предвиждат се обучения по темата за холистичния метод на специалисти от здравната, образователната и социалната система. Екипите ще осъществяват и мобилна дейност в домашна и специализирана среда - детски ясли и градини, училища, болници.

В страната средно 19 на сто от населението живее в материални и социални лишения по данни на Националния статистически институт, посочи Шалапатова. По думите ѝ едно от всеки три деца живее в бедност и риск от социално изключване. 

В търсене на партньор, чрез който фондацията да разшири дейността си, екипът се  свързва с The Human Safety Net, международната фондация на Generali. През 2019 година осъществяват първия си съвместен проект. Благодарение на него фондацията е увеличила с 919 децата и семействата, на които е помогнала.


По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50