Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкупната цена на млякото е 80 ст и води до фалити

| обновено на 22.02.23 в 16:29


Изкупните цени на млякото бяха между 1 и 1,35 лева за литър преди месец, а към днешната дата падат до 80 стотинки за литър. Според животновъдите цената вече е под себестойност и фалитите в сектора са вече факт. Друга част от производителите са с големи дългове, каза пред Радио Пловдив Георги Стоянов, който е президент на Българския фермерски съюз.

Високите цени на млякото и други основни продукти той обяснява с разходите на производители, преработватели, логистиката и политиката на търговците на дребно. Всички тези дейности са свързани с използването на енергия, допълнително съдържание и труд, който също е скъп, каза Стоянов и добави, че у нас процесът не е проследим

Според него у нас няма официална статистика в сравнителен план с другите държави от ЕС за цените на хранителните продукти. 

Фермерите настояват за отговори дали българското производство е рентабилно и цената на продукцията отговаря на качеството.  Това е въпрос на политика с държавата и трябва да бъде решен заедно, подчерта фермерът. Това означава цялостна промяна в политиката, ценообразуването и да се водят разговори с всички браншове, за да бъде може цената да е предсказуема. Той припомни, че заради войната в Украйна обстоятелствата са форсмажорни, което също оказва влияние на доставките и цените. 

Ние сме пазарно ориентирана икономика, не знам как държавата ще се намеси с механизъм за влияние върху цените. Възможно е да е въз основа на качеството, коментира Георги Стоянов. По думите му МЗХ е отворено за разговори, включително и по Плана за възстановяване и устойчивост, но натрупаните и нерешените в миналото проблеми започват да излизат наяве,  а министър Гечев е в ситуацията да гаси пожари. 

Има нужда от цялостен поглед върху агросектора. На него му трябва подпомагане, възможности за разширяване и по- голяма конкурентноспособност, особено когато се задава Зелената сделка, е позицията на Българския фермерски съюз.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21