Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разходите на пловдивчани за храна увеличени до 50%

Има спекула при цените на хранителните продукти у нас

От КНСБ подкрепят идеята за публично обявяване на ценообразуването от магазините

Снимка: БГНЕС

Според Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ след  пиковите стойности на основните суровини на международните пазари през лятото 2022 година е започнал постепенен процес на успокоение и на намаление на  цените на енергоизточниците, на металите, на зърнените култури, но за съжаление това не се отразява на цените, които виждаме на нашите пазари. 

"В България има един много сериозен спекулативен елемент в цените, които виждаме в стоките на дребно".Това заяви в  програма "Точно днес" икономическият анализатор към синдиката Петър Мишев.

Той припомни, че и земеделското министерство преди дни оповести, че имат официални данни за спекула. Експертът се надява, че проверките, предприети от институциите, ще окажат влияние за нормализиране на пазара.

От КНСБ подкрепят идеята за публично обявяване на ценообразуването от магазините, за да има повече прозрачност и намаляване на спекулата.   Като драстичен пример посочват цената на млякото, която нараства от фермата до търговския обект в пъти. Експертът коментира и разликата в цената на едни и същи стоки в магазините от една и съща търговска верига у нас и в страни в ЕС.

"Всеки по веригата се опитва да прехвърли вината на някой преди или след него за високата цена, но потребители са тези, които страдат от цялата схема. Тук е ролята на държавата да установи къде нещата се пропукват и къде се извършват нелоялни търговски практики и къде се слагат надценки, които не отговарят на реалната пазарна ситуация", посочи икономистът. 

Пловдивчани също смятат, че цените в магазините са спекулативно завишени с  поне 1/3. Разходите им за хранителни продукти са скочили драстично през последната  година, заради инфлацията и завишените цени в търговската мрежа.

 В анкета за Радио Пловдив гражданите коментират, че сумата която оставят в магазините ежедневно, се е увеличила с 30% до 50%. По-високите разходи за храна са ги принудили да се лишават от неща, които не са от първа необходимост като дрехи и посещения на културни мероприятия.

Интервю с икономическия анализатор Петър Мишев и анкетата с пловдивчани може да чуете от прикачените файлове

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години.  Вулджев..

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29