Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масовото гласуване е единствен източник за контрол на вота

Проблемът на предстоящите избори не е във формата на гласуване, каза в предаването "Точно днес", въпреки че точно тя се превръща в пропагандна за някои политически сили, каза в предаването "Точно днес" политическият психолог проф. Антоанета Христова.

Самата тя посочва, че по-големият риск е при гласуването с машини, "защото там контролът е почти невъзможен".

"Истинският проблем е крайният контрол, как ни убеждават институциите, че ние наистина получаваме това, което сме гласували. Моето притеснение е, че в момета никой не е в състояние да ни гарантира нито истинския резултат от машинния вот, нито истинския резултат от хартиения. Единият изисква задълбочени IT умения, а другият много сериозен контрол в РИК-овете при преброяването".

Демократичният процес е поставен под въпрос още преди две - три години. С хартиената бюлетина знаехме, че има проблем с броенето и отчитането, но знаехме и че тези отклонения не променят представителството в парламента. При машината контролът е напълно изпуснат, защото там не можем да разберем какво ни липсва, тъй като няма възможност за граждански контрол върху това как се влияе върху нея.

Единственият източник на контрол е в масовото гласуване, защото каквито и грешки да стават при единия или другия вот, при голям масив данни те няма да са така съществени. 

Ние никога няма да сме доволни от политиците, но е важно хората да разберат, че нещата се случват въпреки и в резултат на тяхното неволство, посочи анализаторът.

Според нея всяка партия в тази кампания ще си говори за своето - БСП за социална политика, ПП  и ДБ за съдебна реформа, ГЕРБ ще се опитва да бъде по- разнопосочен и затова няма да се получи даже дебат в кампанията.

В същото време ще се говори за войната в Украйна, за еврото и т.н по външнополитическите приоритети. Това са теми, които както обединяват, така и разделят хората. И ако политическите партии успеят да убедят обществото в значимото и къде е България в тази картина, то след това могат и да намерят допирателни помежду си.  Ако не успеят, и това няма да е основа за  сближаване.

Цялото интервю с проф. Антоанета Христова можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03