Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфлацията ще пада, но процесът трябва да се ускори

"Наблюдавам честа практика партиите да предлагат неща, които на теория звучат добре и галят ухото на избирателя, но когато се приложат, резултатът е плачевен", коментира Георги Ангелов, старши икономист от „Отворено общество“.

Като пример, той посочи намаляването на ДДС-то на хляба, което е трябвало да намали и цената му, още повече, че и цената на зърното е намаляла, както и  цените на тока и на газа, но това не се е случило, и парите не са  стигнали до крайния потребител. 

"По-работещите мерки  за овладяване на инфлацията са свързани с рестартирането на институциите, отговарящи за конкуренцията на пазара, за антимонополната дейност, като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите, които разполагат с огромни правомощия и могат да налагат глоби и да разследват. Това е най-бързият начин да се подейства на пазара - чрез съществуващите институции, вместо да се създават нови, които не е ясно как ще работят".

Ангелов бе категоричен, че трябва да се правят пълни анализи за състоянието на пазара, за да се види откъде идват проблемите и едва след това да се предложат мерки, които ефективно да адресират точния проблем, без да бъде създаван друг. Обект на анализ трябва да бъде ценообразуването на дребно, как  се движат цените и как те са свързани с пазарните тенденции, но заедно с това е необходим и макроикономически поглед.

"За да има инфлация и да се поддържа инфлация на дребно, при положение че международните, енергийните цени вървят на долу, трябва да има финансов поток, който изкривява пазарните сигнали. Струва ми се, че този поток на пари идва от т.н. пари за компенсации за цената на тока, които плащаме в България и които се оказват твърде щедри. Предупреждавахме нееднократно, че не може едни и същи компенсации да се дават и на тези, които страдат от инфрацията, и на тези, които я създават.  Оттам се получава един значителен поток на средства - в края на есента м.г. той беше по 1 млрд лв. на месец, които се вливат в икономиката, оттам -  в банките, изкривяват паричната и монетарната система и захранват кредитната експанзия. Трябва да се фокусираме наистина по-добре към тези, които са засегнати, а не да се дават компенсации на телекомите и банките, които така или иначе, се справят добре в настоящата ситуация. Трябва да се затегнат паричните потоци, които изкривяват пазарните сигнали".

Ангелов подчерта още, че не трябва да се гледа едностранчиво само към проблемите, които създават търговците, тъй като такива съществуват и при производителите.

 "Всички компоненти на веригата трябва да бъдат разгледани и не мисля, че проблемите ще бъдат решени с наредби за пределна цена "купувай" и съответно - "продавай", но една наредба може да осветли ценообразуването по веригата и да даде повече информация за цените "на едро", за цените на борсовите пазари по света и как те влияят у нас. Това ще създаде повече прозрачност на пазара у нас и потребителите ще могат по-добре да се ориентират откъде да купуват и как да очакват намаление на цените".

Ангелов обаче бе категоричен, че инфлацията ще продължи да пада, но трябва да се приложат мерки за ускоряването на процеса.

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01