Национална, експертна, неправителствена коалиция за действаща превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус (HPV), създадоха изтъкнати специалисти в областта на вирусологията, онкологията, педиатрията и общата медицина, подкрепени от Световната здравна организация, Националната мрежа на децата и Портал на пациента.
Сред учредителите е онкологът д-р Антоанета Томова, началник на Първо вътрешно химиотерапевтично отделение в КОЦ -Пловдив.
Специалистите се обединиха, мотивирани от тревожната статистика: в България всеки ден умира една жена от рак на маточната шийка (HPV), а 44 жени се диагностицират с HPV; страната ни е на трето място в Европа по заболеваемост и на четвърто по смъртност от този тип рак, който се причинява от HPV.
Още повече, че фокусирането върху коронавируса през последните години и липсата на профилактични прегледи се отразиха и на онкозаболяванията у нас.
"За съжаление всички хронични заболявание пострадоха при тази остра ситуация, при която приоритет беше ковид и това доведе до закъсняване на диагностиката и нарушаване на лечението на вече диагностицирани пациентите с онкологични заболявания. В резултат на което след 3 години ние попадаме на все по напреднали случаи на рак на маточната шийка, например. Това е много сериозно заболяване, защото напада млади жени във възраста до 45-тата година и е второто по честота след рака на гърдата заболяване", коменира д-р Томова.
Тя припомни, че в света около 2 милиона и 300 хиляди са случаите с това заболяване. Общо на годишна база половин милион жени се разболяват. Честота на смъртност също е висока. Всяка година в света умират 270 хиляди жени от това забовяне. Тоест по една жена на всеки 2 минути. В Европа това е на 18 минути. В България всеки ден умира една жена с диагноза рак на шийката на матката.
"Има проблем, но има и решение за него", категорична е д-р Томова.
По думите й съществува ефективна профилактика – ваксина срещу HPV, но ваксиналното покритие в България е едва 3%, въпреки че ваксината е безплатна за момичета на 10-13 години.
"Трябва да вземем сериозни мерки, защото както има голям проблем с рака на шийката на матката, така има и с другите заболявания, индуцирани от предаването на човешкия папилома вирус (HPV). Има поне още 10 ракови диагнози, които са причинени от този вирус. Има ваксина, която може да изкорени вируса, за да не случат тези 10 и повече различни вида, тези фатални ракови заболявания както при жените, така и при мъжете", предупреди онкологът.
Д-р Томова е категорична, че липсата на скриниг, превенция и профилактика водят често до откриване на заболяването в напреднали стадии, а тогава лечението е много трудно, скъпо или невъзможно.
"Това нещо може да си го спестим с едно добро ваксинално покритие. Това нещо трябва да го изкореним, през ваксинация, така както сме изкоренили много други болести като едрата шарка, полиомиелита и т.н."
Тя смята, че много ясно трябва да се обясни на обществото, че това са изпитани ваксини, с дългогодишна давност, че страните, които ги прилагат върху висок процент от населението са решили този здравен проблем.
Според нея това е въпрос на здравно образование, на здравна културна и на лична и обществена отговорност.
Обществото трябва да разбере, че ракът на маточната шийка не е единственото заболяване, свързано с HPV и, че еднакво засегнати са и двата пола.
Педиатричната асоциация изпрати становище до Министерството на здравеопазването да се разшири обхвата на Националната програма за ранна профилактика на рака на маточната шийка. Така безплатни ваксини да получават не само момичетата, но и момчетата, защото те също са носители на инфекцията, а и потърпевши от нея.
" Трябва да си свършим работата. Трябва да разкажем на родителите каква е тази голяма нужда за децата им, а дори и всички хора, които са сексуално активни до 50, а и над 50 години, дори и те, след един преглед, при който се докаже, че не са носители, могат да си сложат ваксината", поясни д-р Томова.
Цялото интервю с д-р Антоанета Томова може да чуете в прикачения звуков файл.
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..