Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценообразуването на "Напоителни системи" е една загадка

От години поливното земеделие умишлено се унищожава

От 50 до 100% по- скъпа е водата за фермерите в Пловдив и в Пазарджик

Безплатна вода за напояване в момента по така действащата нормативна уредба не може да има, тъй като това се води нерегламентирана държавна помощ. Държавата не може да предостави компенсации или подпомагане на "Напоителни системи", обясни заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков. Служебното правителство обаче е решило като краткосрочна мярка да покрие разликите в цената на водата за напояване от миналата до тази година.
 
В интервю за Радио Пловдив председателят на Националния съюз на водоползвателите в България Руси Николов  коментира проблема с многократото увелиение на водата за напояване с думите: 

"Ценообразуването на "Напоителни системи" винаги е било една загадка. През последните години сме наблюдавали как правят  дъмпинг с цена, по- ниска отколкото е електроенергията, която се ползава за добиване. В други случаи има многократно увеличение. Информация няма." 

Николов сподели, че по данни на оризипоризводителите от Пазарджишко водата е с 50% по- скъпа в сравнение с миналата година, въпреки че е изцяло гравитачна, тоест няма повишени разходи за енергия. Между 50%  и 100% са нараснали разходите на фермерите от Пловдивско.

Алтернативата са Сдруженията за напояване, чиято цел е самитие земеделски стопани да си доставят услугата на себестойност, но държавата по всякакъв начин да ги възпрепятства, както при учредяване, както и в самата им работа, каза той.

Приета е и Стратегия за напояване, но това е само, за да се отключат средствата от ЕС и оттатм нататък никой не я изпълнява. Съоръженията са масово нарязаниза скраб, закрита е и Дирекцията по хидромелиорации и са оставени "Напоителни системи" сами да определят цени и политика, въпреки че формално са подчинени на Министерството на земеделието.

Руси Николов припомни, че към 1989 година 13 милиона и 800 000 декара имат достъп да напояване, тоест всеки трети декар е бил поливен, а към момента са около 200 0000.  

Съоръженията са в окаяно положение, водоползвателите са малко и напояването не е рентабилно с висока цена. Това ясно показва е явната политика на дължавата към унищожаване на поливното земеделие, каза предсетателят на Съюза на водоползвателите. 



По публикацията работи: Паолина Комсалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 - годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05
Иво Инджов

Кризата в партийната система у нас се задълбочава

Поредният вот на недоверие на правителството, трусовете в ПП и очакванията в политическия живот, коментира в програма "Точно днес" политологът  доц. Иво Инджов. Според него не става въпрос за напражение, а за задълбочаване на кризата в партийната система в България. Той припомни случилото се с ДПС на Доган, което на практика бе превзето от ДПС на..

публикувано на 01.07.25 в 10:26

Експерти влизат в институциите за електронните здравни досиета

Здравното министерство започва национална кампания за популяризиране н на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекци и „Информационно обслужване“ разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното..

публикувано на 01.07.25 в 09:41

Спирките в подлези са предпоставка за инциденти

След катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..

публикувано на 30.06.25 в 11:42