На Балканите имаме най - голямата мигрантска вълна от 2015-та година насам.
По данни на Фронтекс за миналата година са разкрити и заловени близо 330 000 незаконни мигранти. Около 150 000 са минали през Западните Балкани.
Това заяви пред Радио Пловдив Тихомир Бзелов от Центъра за изследване на демокрацията.
Ние сме в ситуация на натиск, обяви той, но не прие определението "безпрецедентен мигрантски натиск", което употреби служебният вътрешен министър Демерджиев.
Проблеми на границата има, но да се каже, че границата е отворена просто не е вярно, подчерта Безлов.
Той припомни, че през 2015-та година броят на хората е бил много по - голям. Тогава през страната ни са минали 300 000 незаконни мигранти, а през 2022-ра година по официални данни те са около 18 700.
Безлов цитира разкази на мигранти, които казват, че за да се мине границата с България са необходими поне 4 - 5 опита. А това струва доста пари.
Тези, които нямат пари, обикновено ги използват като отвличащи вниманието групи. Те тръгват първи, граничарите отиват да ги ловят, а онези с парите минават, очерта схемата анализаторът.
Широкомащабно обслужване на каналджийството
За последната година всичко имаме - имаме линейки, катафалки, бременна сега, военни, полицаи, жандармеристи. Общо взето всичко имаме. И това показва колко широко разпространено е обслужването на мигрантите - каналджийството, както му казваме на български, коментира Безлов.
Тези хора очевидно участват заради парите.
"50 хиляди евро звучи изкушително, нали?", риторично попита Безлов.
Според него проблемът с обслужването на мигрантите е пряко обвързан с корупцията на всични нива и ниския капацитет на администрацията.
През периода 2017 - 2020-та година бяхме стигнали границата ни да преминават по 2000 до 3000 души, припомни анализаторът.
Проблемът е решим, категоричен е Тихомир Бзелов. Той препоръча например, полицейските началници да проследяват пътя на тези 200 - 300 човека, които всяка седмица напускат мигрантските лагери у нас. А те са известни, едни от основните места са Любимец и Харманли.
България и Гърция - скачени съдове за мигранти
България е едно от трасетата за влизане в Европа заедно с Гърция. Ако България затвори границите си за мигрантите, те започват "да текат" през Гърция и обратно, обясни Безлов.
По думите му, Гърция продължава да е по - добрия коридор за мигрантите от Турция към Европа, въпреки дясното антимигранстко правителство там.
България има около 25% от мигрантите без регистрация, Гърция има около 35%, сочат непубликувани данни на правителството на Австрия.
На самия връх на Европа има проблем с решенията за миграцията.
Безлов посочи като проблемни два механизма - Шенгенският и Дъблинското споразумение.
Проблемът на европейския механизъм на приемане на бежанци е, че това са хора, които бягат от някакво политическо преследване. На практика огромна част от мигрантите не са политически, а икономически мигранти.
Интервюто на Паолина Комсалова с Тихомир Безлов е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..