Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е първа в света по инсулти и смъртността от тях

В България на всеки 10 минути се случва инсулт, а 5500 от българите, получили инсулт, умират още в болницата, каза доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт.      

Пред Радио Пловдив той подчерта, че инсултите са най- честото тежко заболяване и най- честата причина за смърт у нас. 

"Четири пъти е по- висока смъртността у нас в сравнение с ЕС. Това се дължи на по- високата заболеваемост и недостатъчното добро лечение на този етап. Ние сме лидери по заболеваемост от инсулт  и по смъртност в света. Липсва профилактика. Това означава защита от основните рискови фактори като на първо място е кръвното налягане, а на второ – мръсния въздух", каза проф. Калпачки. 

Той обясни, че над 80% от болните от инсулт имат високо кръвно. Лекувайте кръвното си налягане, призова лекарят и добави също като рискови фактури диабета и високия холестерол.  

България за съжаление е на опашката на европейските държави и по лечението на инсулт. Няма съвременни лечения. "За правилното лечение на първо място е факторът време. Инсултът може да се лекува в първите няколко часа, в първите 180 минути най- добре може да се помогне на човек. След това е късно и на тези пациенти няма как да се помогне", каза доц. Калпачки. 

Според него Центровете за лечение в страната не са правилно разпределени. В тях годишно се правят по  5-6 случая на тромболизи годишно, което е крайно недостатъчно. Има и добри практики, като Пловдив е градът с много бързо подобрение на тези показатели. Тук е първият случай, където е проведен първият случай на такова лечение, подчерта лекарят.

Първите симптоми на инсулта не са трудни за разпознаване. В някои държави дори обучават децата в началния курс как да разпознават симптомите на инсулта. Експертът каза, че е от изключителна важност е ролята на обкръжението на пациента. Три са основните симптома – изкривяване на лицето, слабост в едната от двете ръце и промяна в говора, възникнала внезапно. 

"Тези симптоми е трудно пациентът да ги усети, но обкръжението му може да ги разбере. Ролята на цялото общество в разпознаването на инсулта е много висока. Педантично лекувайте високото си кръвно и разпознавайте тези три симптома", призова доц. Росен Калпачки


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Работещо управление не се постига с юридически хватки

"Обръщането на посоката след отказа на Бойко Борисов да е премиер, е ясна. Ако не се случи нещо извънредно, това означава само и единствено нови избори, което би означавало някакво облегчение за изход от патовата ситуация". Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Александър Христов. По думите му, комуникационните сигнали веднага след..

публикувано на 27.11.24 в 11:15

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдивска област

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 20:15
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Чумата по животните във Велинград е укривана дълго

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36