Третото издание на мисия "Лаута" се провежда тази събота, като целта е един от любимите пловдивски паркове да бъде почистен от изсъхналите дървета и битовия отпадък.
"От началото на януари започнахме по-активна фитосанитарна сеч на мъртвата изсъхнала растителност в парка, за да предотвратим разболяването на останалата здрава растителност. За 2-те предишни акции сме извозили над 80 камиона с мъртви дървета, междувременно още десетки камиони се извозват. Идеята е да се направи инвентаризация на растителността, да се отбележат дърветата, които трябва да се премахнат", разказа директорът на ОП "Градини и паркове" Веселин Козарев.
Паркът се поддържа ежедневно от битови отпадъци. Първо се премахва болната и изсъхнала растителност, после ще се засажда нова, допълни той.
"В "Лаута" растат брястове, които много бързо развиват болест, която ги унищожава. Подобен проблем имат и брястовете на тепето с Часовниковата кула. Прави се специално проучване преди проектирането на парка. Трябва паспортизация на дърветата в целия град", обясни Козарев.
През последните години доста се промени климатът, подпочвените води са на по-дълбоко. Тази година е доста суха и топла, затова трябват и нови поливни системи, допълни директорът на ОП "Градини и паркове".
Веселин Козарев каза още, че ще настоява да бъдат заложени 275 000 за проектиране и изграждане на поливни системи в тазгодишния бюджет.
Те ще са в паркове и междублокови пространства - например парк "Майка и дете" в ЖК "Тракия", градина "Панагюрище" в "Северен", парк "Рожен" и др., посочи той.
Цялото интервю на Яница Марова с Веселин Козарев е в прикачения файл.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..