Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия "Лаута" почиства парка в район "Тракия" за трети път

| обновено на 18.03.23 в 09:15

Третото издание на мисия "Лаута" се провежда тази събота, като целта е един от любимите пловдивски паркове да бъде почистен от изсъхналите дървета и битовия отпадък.

"От началото на януари започнахме по-активна фитосанитарна сеч на мъртвата изсъхнала растителност в парка, за да предотвратим разболяването на останалата здрава растителност. За 2-те предишни акции сме извозили над 80 камиона с мъртви дървета, междувременно още десетки камиони се извозват. Идеята е да се направи инвентаризация на растителността, да се отбележат дърветата, които трябва да се премахнат", разказа директорът на ОП "Градини и паркове" Веселин Козарев.

Паркът се поддържа ежедневно от битови отпадъци. Първо се премахва болната и изсъхнала растителност, после ще се засажда нова, допълни той.

"В "Лаута" растат брястове, които много бързо развиват болест, която ги унищожава. Подобен проблем имат и брястовете на тепето с Часовниковата кула. Прави се специално проучване преди проектирането на парка. Трябва паспортизация на дърветата в целия град", обясни Козарев. 

През последните години доста се промени климатът, подпочвените води са на по-дълбоко. Тази година е доста суха и топла, затова трябват и нови поливни системи, допълни директорът на ОП "Градини и паркове".

Веселин Козарев каза още, че ще настоява да бъдат заложени 275 000 за проектиране и изграждане на поливни системи в тазгодишния бюджет. 

Те ще са в паркове и междублокови пространства - например парк "Майка и дете" в ЖК "Тракия", градина "Панагюрище" в "Северен", парк "Рожен" и др., посочи той.

Цялото интервю на Яница Марова с Веселин Козарев е в прикачения файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57