Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои пето издание на клуб "Пловдивски ракурси"

„Дискусионен клуб“ е част от проекта на Сдружение Кей-Търн „Искам нещо да ти разкажа“, който се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура”. 

На 21 март от 19:00 часа стартира третия модул от проекта, посветен на образованието в Пловдив, като входът за събитието е свободен. 

През XVII – XVIII век просвещенските идеи в Европа утвърждават нови образователни приоритети, които проникват и на Балканите. Учебното дело става основата, върху която се развиват възрожденските процеси, а образованието се превръща освен в система от знания и в социален механизъм, чрез който обществото се съхранява и утвърждава във времето. С оглед на големите стопански начинания по това време са необходими и качествено нови знания. Пловдив се оформя като един от центровете на новобългарската просвета. С материалните средства на богатите българи, тук се откриват светски училища и гимназия.
Малко хора знаят, че в навечерието на Съединението се обмисля да отвори врати и Висше училище. За тези и други подробности от развитието на образованието в града можете да научите, ако се присъедините към интересната компанията на Рада Банялиева и Иванка Митева в деня на събитието.

Още в детайли ни разказа и самата Рада Банялиева, която бе наш ефирен гост в предаването "Вход свободен" днес. 

Чуйте в прикачения звуков файл. 

По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

публикувано на 23.05.25 в 11:16

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

публикувано на 23.05.25 в 11:11

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51