Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без оптимизъм за бъдещето на българските гори

Близо една четвърт от годишния дърводобив у нас е незаконен. Изсичането на българските гори е мащабно престъпление - нелегалният дърводобив е една от най – доходоносните престъпни дейности. Какви са данните за него през изминалата година? Имат ли гражданите ефикасни начини да му се противопоставят?

„Имам доста притеснения за бъдещето на горите в България. По две причини. Първо – вдига се цената на дървесината, а второ – няма работна ръка, което налага внасяне на механизация. С нея могат да се нанесат големи поражения, със значителни негативни последици“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Костадин Вълчев, старши експерт на програма "Гори" в Световния фонд за природата (WWF – България).

Според него промените в Закона за горите, които станаха факт в началото на тази година, също крият съответните рискове. 

„Действително съществува риск, но да се надяваме, че професионализмът ще надделее над колегите. Системата е консервативна и не винаги стават злоупотреби от грандиозен мащаб“, коментира Вълчев, който призна, че има потенциал за сериозни нарушения.

Най-честите нарушения са свързани с извозване на по-големи количества от разрешителните за добив и износ. По-рядко са абсолютно незаконната  сеч.

Цялото интервю с Костадин Вълчев можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20