Близо една четвърт от годишния дърводобив у нас е незаконен. Изсичането на българските гори е мащабно престъпление - нелегалният дърводобив е една от най – доходоносните престъпни дейности. Какви са данните за него през изминалата година? Имат ли гражданите ефикасни начини да му се противопоставят?
„Имам доста притеснения за бъдещето на горите в България. По две причини. Първо – вдига се цената на дървесината, а второ – няма работна ръка, което налага внасяне на механизация. С нея могат да се нанесат големи поражения, със значителни негативни последици“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Костадин Вълчев, старши експерт на програма "Гори" в Световния фонд за природата (WWF – България).
Според него промените в Закона за горите, които станаха факт в началото на тази година, също крият съответните рискове.
„Действително съществува риск, но да се надяваме, че професионализмът ще надделее над колегите. Системата е консервативна и не винаги стават злоупотреби от грандиозен мащаб“, коментира Вълчев, който призна, че има потенциал за сериозни нарушения.
Най-честите нарушения са свързани с извозване на по-големи количества от разрешителните за добив и износ. По-рядко са абсолютно незаконната сеч.
Цялото интервю с Костадин Вълчев можете да чуете в звуковия файл.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..