Меморандум за сътрудничество подписаха ректорите на 3 пловдивски университета, членове на консорциума Plovdiv Wine Uni, с представители на София Тех парк. Ректорите на Медицинския университет проф. Мариана Мурджева, на Аграрния – проф. Христина Янчева и проф. Пламен Моллов, ректор на Университета по хранителни технологии, сложиха подписи под документа заедно със заместник-председателя на София тех парк Натанаил Стефанов и Бранимир Ботев, председател на Европейската лига за икономическо сътрудничество – България.
„Част от обучението на студенти от УХТ ще се прави на учебните бази на Аграрния университет, където има над 400 сорта грозде, част от които са уникални не само за България и за Европа“, посочи проф. Христина Янчева.
„Идеята ни е студенти от МУ по диететика да изследват както положителните, така и отрицателните въздействия на виното върху хората. Това е много важно за бъдещото развитие на винения отрасъл у нас“, обясни ректорът на вуза проф. Мариана Мурджева.
"Това е знаменателен момент, тъй като с разширяването на „Plovdiv Wine Uni“ към бизнеса се гарантират максимално добри условия за провеждане на обучението по международната магистърска програма на OIV „Технология на виното и напитките на винена основа", заяви ректорът на УХТ проф. Пламен Моллов.
„С подписването на този меморандум показваме, че нещата не се случват само в София, а Пловдив е място, където се прави прекрасна наука и индустрия“, посочи Натанаил Стефанов от София Тех парк.
Бранимир Ботев обясни, че ръководената от него Европейска лига за икономическо сътрудничество ще бъде основен лобист на консорциума Plovdiv Wine Uni пред света.
Ботев допълни, че консорциумът е уникален за България, защото обединява науката, образованието, научно-изследователската дейност с приложно значение, развойната и производствената част.
Той допълни, че 12 университета от цял свят вече са заявили интерес да участват в консорциума, а в рамките на тази година ще се създаде изнесен факултет в Розовата долина, в района на Карлово - Сопот (селата Московец и Анево), където студентите да работят на терен.
Районът е избран, защото там расте голям лозов масив, който може да се използва за нуждите на изследователската програма.
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..
Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна. Пред Радио Пловдив областният управител на Смолян Захари..