Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образованието е приоритет, но с таксите да не се злоупотребява

"Срещата на Националното ръководство на студентските съвети с участието на представители на над 20 висши учебни заведения в страната, която ще се проведе в Пловдив, е извънредна. На сайта на МОН беше публикувана официално информацията, че таксите ще бъдат увеличени с между 20 и 30% и това притесни колегите." Това заяви председателят на Националното студентско представителдство Даниел Парушев.

По думите му, през последните години таксите са били увеличавани с около 5-7%, а сегашното увеличение е много голямо. Студентите искат да разберат дали идеята е била обсъдени от ръководствата на ВУЗ-овете със студентските съвети или това е еднолично решение.

"Ако се окаже, че най-засегнатите университети - ВТУ, ЮЗУ, Медицинските и Техническите университети, които твърдят, че в тях темата е обсъждана широко, а студентитите не знаят за това и че идеята е била предложена на Академичните съвети и успешно е минала, без съответните представители, ще бъде направено предложение до МОН за рестрикция на  въпросните учебни заведения."

Парушев уточни, че главният секретар на организацията е натоварен да направи комплексен анализ на всеки един от университетите, в сравнение с останалите в неговата област в страната.

"Притеснява ме обаче това, че има университети в държавата, които осъществяват тази политика, която влияе на всички от първи до четвърти клас. Ние не сме срещу увеличаването на таксите, ако това се налага, да започва от първи курс и когато започнеш с една такса, тда завършиш със същата й стойност и тя да не се променя по време на обучението.

В Техническия университет в София например, таксата се вдига за всички и обучението по математика и информатика, която е било 750 лв., сега изведнъж става 1000 лв. Ако се правят такива увеличения, те трябва да бъдат обсъдени с всички."

Парушев бе категоричен, че образованието е приоритет, но с темата не трябва да се злоупотребява. "Въпреки инфлацията, всички университети имат налични средства, а инфлацията е навсякъде и за всички".

Интервю - звуковия файл:

По публикацията работи: Веселина Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28