Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венцислава Великова за новата си книга „Пазителите“

| обновено на 26.03.23 в 11:35
4
Снимка: Личен архив

Историите ни променят само, ако мислим над тях и ги разберем.

Книгата „Пазителите“, с подзаглавие „Легендарница“, е новата книга и голямата мечта на Венцислава Великова, автор и творец от Варна.

„Много интересно се случи при „Пазителите“, понеже аз имам фейсбук група, която се нарича „чоВЕЧНИ разкази“, където подарявах мои разкази и там хората, които четяха ме посъветваха и пожелаха да видят тези разкази издадени в книга. И понеже „Пазителите“ е свързана с шевиците, реших като една обща нишка, която минава през цялата книга да са шевиците и историите по тях. Но, много интересно се получава – историите за тях, историите по тях, историите от тях, за да се разбере трябва да се прочете книгата. Навързах всичките 19 истории и им сложих един гръбнак, това е историята за едно момиче Ваня, което се налага да отиде при прабаба си на село, високо в планината.Уж за наказание (случайно или не) е изпратени в старата селска къща, която ѝ разкрива неподозирани светове. Ваня не само чува историите на героите в тях, тя ги изживява, чувства, вълнува. За двете седмици, в които е на гости на прабаба си, тя се променя по непонятен за нея начин”, разказва Венцислава Великова.

„Не тъжи за времето назад. Идва нещо ново. Щом ти е взето старото, значи вече не ти е нужно”, е казала баба ѝ, в последното си писмо.

Ваня не намира съкровища, а истини. Но, за да ги разбере, трябва да мисли над тях.

„Нищо даром се не дава…“

Книгата „Пазителите“ /Легендарница/, съдържа 19 цветни илюстрациии разделител с две шевици  -  „Дървото на живота“. Всички илюстрации, авторката е нарисувала сама, с водни боички. Всичките 19 истории в книгата са написани със шрифт, различен от този в общото повествование.

Предупреждавам, книгата лесно се възприема, но трудно се разбира от едно четене, казва още Венцислава Великова.

Чуйте интервюто с Венцислава Великова, за неделния „Шейкър“.

Още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05