По думите му, данък "свръхпечалба" е изключително зле замислен, тъй като обхваща всички юридически лица, независимо дали те са били обект на някаква форма на компенсация от държавата, следствие на пандемията или на енергийната криза. Недомислица е и фактът, че от уравнението се изключва 2022 година, т.е. много малко компании няма да генерират т.н. свръхпечалба, след като за база се взимат 2018, 2019, 2020 и 2021 г.
"Очевидно се въвежда тезата, че социалните програми в бюджета не могат да бъдат отменени от нито една политическа власт и са некърними. Финансирането им ще става оттук нататък на всяка цена, включително и с удар по реалната икономика. А в условия на банкова криза и тежка финансова обстановка да се планира въвеждане на данък "свръхпечалба"върху финансови институции, вкл. и в България, е абсолютно недомислено и няма логическо обяснение".
Кръстев подчерта, че темата за инфлацията е изключително важна, но с мерки, които целят форма на информираност, не може да се стигне до понижаване на цените. Електронната платформа не представлява кой знае какъв позитив за потребителите, а е имитация на дейност, създаваща впечатление, че държавата се бори срещу високите цени. "Държавата в своите правомощия би могла да се бори с незаконните практики, които включват монополно положение или картелни споразумения".
Държавата трябва да създава добри условия за бизнес, с които да се повишава конкуренцията и оттам да дойде търсеното понижение на цените. Това обаче трудно ще се случи на този етап.
Като аргумент, Кръстев посочи факта, че политиците нямат намерение да спрат социалните програми, които са проинфлационни, нито това ще направят централните банки на Запад.
За малките фирми не мисли никой, след като се планира облагането им с данък "свръхпечалба". Ако се води политика с цел стимулиране на предприемачеството и на малките и средни фирми, които са гръбнакът на българската икономика и са значителна нейна част, трябва да се мисли за тяхното стимулиране с ниска данънчна и административна тежест.
"Държавата не помага на малкия и среден бизнес, а планира да му пречи все повече".
В момента няма логика да се фаворизира определен сектор от икономиката, за сметка на друг. Още повече, че държавата се е оказала некоректен платец по доста проекти, свързани с ж.п. и инфраструктурата, които нанасят щети на икономиката. Ако държавата желае да има по-ниска данъчна тежест за бизнеса, трябва да се направи анализ и икономиката ни да функционира с обща ставка от 18%.
Интервюто - звуковия файл:
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..
От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..