От днес бе подновена работата на археолозите и реставраторите по мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол".
Той стартира през август миналата година. Общата стойност на целия проект е 8 милиона лева, от които 6 милиона лева са безвъзмездна финансова помощ по „Региони в растеж“, а съфинансирането е 2 милиона лева, осигурено чрез Фонда за устойчиви градове.
Срокът на изпълнение е 24 месеца, като до края на тази година се очаква да бъде завършена експозицията на Източната порта.
Работници и техника преместват сиенитни блокове на Източната порта, за да бъдат почистени и реставрирани.
Ръководители на археологическия екип са Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева. Мартинова съобщи, че в процеса на реставрационните дейности ще се правят паралелно и археологическите проучвания.
На обекта от днес е авторът на проекта за консервационно-реставрационни работи Никола Стоянов. Той съобщи, че вече активно работят на Източната порта, като се прави подготовка за анастилозата на колонадата.
В предстоящия проект освен античната улица, ще бъдат експонирани и помещенията, за които се предполага, че са били казарми. В лапидариум ще бъдат експонирани елементите, които няма да бъдат използвани при анастилозата.
На Небет тепе работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена.
От екипа заявиха, че намесата в археологическия паметник ще е много деликатна, почти изцяло ще се запази съществуващият силует, а експонирането ще стъпва върху автентични снимки.
Предвидени са три зрителни площадки, част от тях достъпни и за инвалиди. Ще има информационен център, който ще бъде в Бакаловата къща.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..