Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудно ще се разкрие изпращачът на заплашителните имейли

Снимка: Радио Пловдив, архив

Заплашителните имейли, които получават училища в големите градове на страната, а от днес и в Пловдив и възможните версии за целта на тези атаки, коментира в програма "Ден след ден" IT експертът Димитър Ганчев.

Според него можем само да гадаем кой изпраща тези имейли. 

"Моята хипотеза е, че е можело да има различни цели. В началото целта да е била една, а  после заради публичната реакция, целта да се е преформатирала. Даже не е сто процента сигурно, че става дума за едни и същи действащи лица, може да са различни. Не бих казал хакери. Изпращането на електронно писмо от името на произволно лице не е чак толкова сложна задача и е по силата на всеки. Аз в началото помислих, че е класическа схема - някой има контролно и иска да му затворят училището и за да него хванат лесно - кой е и къде е, е писал на десет училища в един район.  Но това обаче не се връзва със следващите дни. Затова казвам, че не е съвсем изключено първоначално целта да е е била е една, а после някой да се възползва, за да всява паника, копирайки действията на някой, които първо е имал съвсем друга цел", обясни Ганчев.

По думите му обичайно в такива случаи има нещо много простичко -  някой има конкретна цел да затвори конкретно учреждение, заради някаква лична изгода и за да не хо хванат разширява периметъра - не едно училище, а десет. 

"Но сега това продължи твърде дълго".

"Разкриването на извършителя е трудно, защото не е трудно да се изпрати подобен имейл", твърди Ганчев. По думите му, ако той не е направил някаква грешка, практически е невъзможно да се открие.

"Даже не става въпрос да се използват хакерски мрежи", твърди експертът

Той смята, че правоохранителните органи ще постигнат успех само, ако изпращачът не е взел никакви мерки и е оставил следите си.

Експертът изключи като вероятност това да е свързано с изборите, защото ако някой е искал да предизвика паника не е логично да го прави четири дена по-рано. Ефектът би бил по-голям, ако го направи в петък, предположи експертът.

"Продължавайки дълго време, ефектът на изненада, паника, страх отслабва".

По думите му търсеният ефект може да бъде да се говори дълго за това или да се замотаят следите.

Ганчев също така определи като хипотези имейлите да имат връзка с международното отношение, войната в Украйна и Русия.

Според него много аматьорски изглежда всичко, за да се търси подобна връзка и да бъде на държавно ниво извършеното.

Той подчерта, че целта е по-скоро да се говори по-дълго за станалото, за да се отвлече вниманието на хората от друго нещо:

"Да се подържа медийния интерес достатъчно дълго време. Честно казано, моите хипотези се изчерпаха и нито една не звучи достатъчно достоверно", допълни Ганчев.

Според него получаването на поща не е свързана толкова със сигурността в училищата. Пощата е удобно средство за комуникация и винаги ще може да се изпращат подобни съобщения, но не трябва да се гледа на това като на проблем за сигурността им. "Не е беда, по-скоро имиджов проблем и МОН може да направи нещо по въпроса", смята още Ганчев

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Излиза скъпо да заместваме превенцията с лечението

Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р  Румен Стефанов  дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..

публикувано на 07.04.25 в 09:50

Заведенията продължават с протестите заради ДДС-то

След първата вълна от протести обединеният туристически бранш обявява общонационален протест  под наслов:  “Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги”. Това решение идва след многократни, но неуспешни опити за диалог с управляващото мнозинство относно предложения за повишаване на събираемостта и аргументи за..

публикувано на 07.04.25 в 07:05

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56