Тя подчерта, че тези нарушения безспорно са скучни за широката публика, но са показателни за качеството на организацията на изборите и на законодателните промени в ИК.
Ива Лазарова увери, че Института е проследил местата в риск, както и действията на органите на реда, а те са били същите, както и преди. „И трябва да се запитаме като общество на какво се дължи тази повтаряемост на нарушенията. Трябва да отместим фокуса от избирателите, които са подложени на различни форми на натиск и да потърсим истинските причини за този натиск“, подчерта тя..
Лазарова припомни, че от полицията са обявявали стотици сигнали за изборни нарушения, но е добре е да се проследи колко от тях са стигнали до бързи производства и дали ще има присъди и колко ще са те. „Така че трябва да се почака, за да се отчете ефективността на работата на органите на реда“.
Ива Лазарова добави, че видеонаблюдението е било подготвяно, а платформата е работила и логистично всичко е било наред, но някъде видеонаблюдените е работило, а другаде не. „Комисиите се справиха според възможностите си, но е добре да се види дали ще има последващ анализ на изборната администрация. Тя трябва да проследи трудностите в работата на комисиите, за да се подобри тази работа при следващия вот“.
Лазарова подчерта, че и тази изборна кампания е повторила проблемите от предишни кампании отпреди пълното въвеждане на машинното гласуване. „Обученията за хората в комисиите са кратки, затова и те грешат. Смесеното гласуване задълбочава проблемите, защото партиите и техните прадставители трябва да са по- ангажирани с обучението, трябва ипроцедурите да се облекчат“, са част от изводите, кото правят от Инситута за развитие на публичната среда .
В заключение Ива Лазарова препоръча в една бъдеща кампания всички тези проблеми и грешки да бъдат отчетени, за да се подобри работата на изборната администрация.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..