Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усложненият изборен процес доведе до много грешки

За програма "Ден след ден" Марио Русинов от Организацията за честни избори коментира изборния процес в неделя. 150-те доброволци на ОЧИ са отчели серия нарушения, а едно от тях е гласуване от името на други избиратели в Сърница.

По думите му обаче, това е много трудно да се докаже и не е отчетено като нарушение, въпреки че от ОЧИ са подали сигнал. Според Русинов РИК е откликнала на някои от подадените сигнали, за други чакат все още отговор.

" Гражданското наблюдение е един от начините да се гарантират по-честни избори", категоричен е той

"Имаше някои порочни практики, които благодарение на сигнализиране от наша страна, бяха спрени. Имаше голям проблем по линия на това, че изборният процес беше  усложнен изключително много за членове на СИК и затова имаше и доста грешки в самите протоколи от една страна, а  от друга страна  - членове на СИК се бяха отказали няколко дни преди самите избори и е трябвало резервите да вземат на тяхно място, голяма част, от които не бяха обучени", разказа Русинов.

По думите му в 100-те секции, които са наблюдавани, членовете на СИК в едва 50% са били обучени присъствено, а цели 20 изобщо не са минали през каквото и да е обучение.

"В този смисъл наблюдавахме и напрежение от една страна, а от друга страна грешки и неподготвеност. Това са неща, за които сериозно трябва се рефлектира от страна на ЦИК, която беше автор на протокола,  на законодателя от друга страна, защото с поправките в ИК и въвеждането на паралелно гласуване с хартия и машини, всъщност направи комбинация от възможно най-лошото и на последно място от самите партии, защото те са, които излъчват членове на избирателни комисии и въпреки усложнения процес и голямата умора, то е факт, че не всички от представителите на партиите в СИК -те бяха на достатъчно добро ниво, за да администрират правилно изборите", коментира Русинов.

По думите му е имала  членове в комисиите, които  не са присъствали през цялото време -те  са се подписали в началото на деня, после са си отишли и са дошли за края на изборния ден.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Страхът от Румъния възпира молдовците от еврочленство

Референдумът в Молдова за или против присъединяването в ЕС развълнува стария континент. Това се дължи не само на обрата при броенето, минималната разлика в полза на Брюксел, но и заради съмнението, изразено от президента на страната Мая Санду, че Русия купува гласове, които да спрат европейското развитие на страната. По последна информация,..

публикувано на 21.10.24 в 17:00

Ранната диагностика е ключът към успешното лечение

По повод Световния месец за борба с рака на гърдата, КОЦ – Пловдив организира кампания за безплатни прегледи и консултации за рак на млечната жлеза, която има за цел да акцентира върху профилактиката и  ранната диагностика.    В България всяка година се диагностицират между 3800 и 4000 жени с рак на  гърдата. Заболяването  е..

публикувано на 21.10.24 в 16:33

Социално-икономическите проблеми влияят на купения вот

За да имат възможност гражданите да гласуват независимо трябва да бъдат решени социоикономическите проблеми в малките населени места, т.е. властите да работят за привличане на нови работодатели, инвестииции, за подобряване на социалните услуги. Без такава политика ние няма да се справим с предпоставката за контролиране на вота. Това..

публикувано на 21.10.24 в 15:55

Нормално протича подготовката за вота в Пловдив и областта

Нормално протича подготовката за вота на 27 октомври – увери председателят на 16 РИК – Пловдив-град Калоян Сухоруков. 459 са секциите в града, като в 457 от тях ще има и машинно гласуване. Само в две секции в районите „Западен“ и „Тракия“ ще се упражнява само книжен вот, тъй като избирателите в тях са под 300 души. 3 са..

обновено на 21.10.24 в 11:42

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17