Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усложненият изборен процес доведе до много грешки

За програма "Ден след ден" Марио Русинов от Организацията за честни избори коментира изборния процес в неделя. 150-те доброволци на ОЧИ са отчели серия нарушения, а едно от тях е гласуване от името на други избиратели в Сърница.

По думите му обаче, това е много трудно да се докаже и не е отчетено като нарушение, въпреки че от ОЧИ са подали сигнал. Според Русинов РИК е откликнала на някои от подадените сигнали, за други чакат все още отговор.

" Гражданското наблюдение е един от начините да се гарантират по-честни избори", категоричен е той

"Имаше някои порочни практики, които благодарение на сигнализиране от наша страна, бяха спрени. Имаше голям проблем по линия на това, че изборният процес беше  усложнен изключително много за членове на СИК и затова имаше и доста грешки в самите протоколи от една страна, а  от друга страна  - членове на СИК се бяха отказали няколко дни преди самите избори и е трябвало резервите да вземат на тяхно място, голяма част, от които не бяха обучени", разказа Русинов.

По думите му в 100-те секции, които са наблюдавани, членовете на СИК в едва 50% са били обучени присъствено, а цели 20 изобщо не са минали през каквото и да е обучение.

"В този смисъл наблюдавахме и напрежение от една страна, а от друга страна грешки и неподготвеност. Това са неща, за които сериозно трябва се рефлектира от страна на ЦИК, която беше автор на протокола,  на законодателя от друга страна, защото с поправките в ИК и въвеждането на паралелно гласуване с хартия и машини, всъщност направи комбинация от възможно най-лошото и на последно място от самите партии, защото те са, които излъчват членове на избирателни комисии и въпреки усложнения процес и голямата умора, то е факт, че не всички от представителите на партиите в СИК -те бяха на достатъчно добро ниво, за да администрират правилно изборите", коментира Русинов.

По думите му е имала  членове в комисиите, които  не са присъствали през цялото време -те  са се подписали в началото на деня, после са си отишли и са дошли за края на изборния ден.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28