Когато ехото след изборния ден заглъхва и търсим смисълът от свършеното – за възможните посоки за изход от неясната засега, но очаквана с надежди ситуация на промяна в управлението на страната и съставянето на редовно правителство ще разговаряме с главния редактор на електронния портал „Култура“ Тони Николов.
"Ситуацията е много трудна в момента, и не математиката е определяща. Опитваме се да видим кое с кое ще се комбинира, но политиката не е само произволна комбинаторика", каза Тони Николов. Според него трябва да има и неща, които свързват хората, и в този смисъл е трудно, това което ни очаква.
"Ние виждаме да се престрояват големи групи от обществото", смята философът и журналист.
"Тревожният вик на тези 108 000 се вижда ясно, те отиват да гласуват и не се чувстват представени", каза още Николов. Той смята, че е тревожен сигнал, че млади хора гласуват за една деструктивна и проевразийска партия, каквато е "Възраждане".
"Големият въпрос на тези избори е за неразчистени въпроси от миналото, за отговорности, също за корупция", допълни още журналистът. Той смята, че остава възможност за експертен кабинет.
Защо сме изправени отново пред този политически вакуум?
"Защото сме разделени, в крайна сметка политиката възпроизвежда нагласите на избирателите. Ползвам метафората на стадиона, в различни сектори сме, и се опитвам да си представя как ще свърши мача. Най-лошото е, че радикални елементи печелят от тази ситуация."
По повод на обединението на интелектуалците за съставяне на правителството, той каза, че това е ролята им, но и те разбират, че политическите реалности са други и доста сложни.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..