За първи път между общината и Медицински университет - Пловдив се подписва меморандум за обучение на специализанти-лекари, медицински сестри и лаборанти.
Към днешна дата над 33 специализанти работят в двете общински болници, стана ясно на подписването на документа в община Пловдив между ректора на МУ проф. Мариана Мурджева и кмета Здравко Димитров. В МУ-Пловдив се обучават 1000 специализанти от Пловдив и страната.
Проф. Мурджева каза, че те предоставят както теоретично обучение, както и практика в Симулационния център, акредитиран от Американската асоциация по хирургия. По думите на проф. Мурджева, дори общопрактикуващите лекари могат да осигурят база за специализантите.
Броят на необходимите специализанти се заявява от управителите на лечебните заведения. Всички те посещават курсове, както и различни формати на обучение в университета, което за различните специалности е от три до пет години, време в което лекарите и здравите специалисти работят и в общинските здравни заведения, с гарантирани договори, каза д-р Калин Калинов, директор на Дирекция „Здравеопазване“ на община Пловдив.
"Пловдив е от малкото градове в България, който може да се похвали с отлични висши учебни заведения, пример е МУ-Пловдив. Меморандумът не е формален акт, квалификацията на здравните работници ще се задълбочи сериозно занапред", каза кметът Здравко Димитров. Той отбеляза, че и в Деня на здравето - 7 април продължава да смята, че от лекарската няма по-хуманна професия. "Не знам друга професия, при която учиш цял живот", каза кметът и благодари за грижите на всички лекари в Пловдив. Димитров допълни, че иска възможно най-доброто за общинското здравеопазване.
Предстои да се изработи годишна програма за обучението на специализанти, по която ще става финансирането от страна на общината към МУ-Пловдив. Целта е младите медицински специалисти да намерят професионална реализация в града.
Меморандумът е част от по-голямото споразумение между всички шест висши учебни заведения в Пловдив и общината, което бе подписано през 2022 г.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...