За първи път между общината и Медицински университет - Пловдив се подписва меморандум за обучение на специализанти-лекари, медицински сестри и лаборанти.
Към днешна дата над 33 специализанти работят в двете общински болници, стана ясно на подписването на документа в община Пловдив между ректора на МУ проф. Мариана Мурджева и кмета Здравко Димитров. В МУ-Пловдив се обучават 1000 специализанти от Пловдив и страната.
Проф. Мурджева каза, че те предоставят както теоретично обучение, както и практика в Симулационния център, акредитиран от Американската асоциация по хирургия. По думите на проф. Мурджева, дори общопрактикуващите лекари могат да осигурят база за специализантите.
Броят на необходимите специализанти се заявява от управителите на лечебните заведения. Всички те посещават курсове, както и различни формати на обучение в университета, което за различните специалности е от три до пет години, време в което лекарите и здравите специалисти работят и в общинските здравни заведения, с гарантирани договори, каза д-р Калин Калинов, директор на Дирекция „Здравеопазване“ на община Пловдив.
"Пловдив е от малкото градове в България, който може да се похвали с отлични висши учебни заведения, пример е МУ-Пловдив. Меморандумът не е формален акт, квалификацията на здравните работници ще се задълбочи сериозно занапред", каза кметът Здравко Димитров. Той отбеляза, че и в Деня на здравето - 7 април продължава да смята, че от лекарската няма по-хуманна професия. "Не знам друга професия, при която учиш цял живот", каза кметът и благодари за грижите на всички лекари в Пловдив. Димитров допълни, че иска възможно най-доброто за общинското здравеопазване.
Предстои да се изработи годишна програма за обучението на специализанти, по която ще става финансирането от страна на общината към МУ-Пловдив. Целта е младите медицински специалисти да намерят професионална реализация в града.
Меморандумът е част от по-голямото споразумение между всички шест висши учебни заведения в Пловдив и общината, което бе подписано през 2022 г.
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..