Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиката се африканизира, борят се котерии, взряни в пъпа си

"Президенътът Румен Радев трябва най- после да разбере, че неговата роля е да следва ритъма на парламентарните партии, а не да взима еднолични решения", каза докторът по конституционно право и председател на Института за модерна политика Борислав Цеков. В преването "Точно днес" той коментира  свикването на 49-тото НС само 10 дни след проведените парламентарни избори.

По думите на Цеков очевидно не е имало и консултации с парламентарните партии, както изизскват принципите на държавността, и парламентът да се събере не в Страстната, а в Светлата седмица.

Укорявам това бързане, това е негативно поведение, смята анализаторът, според когото пак еднолично в предишния парламент "вредоносно и ненужно, на своя глава и по свои политически съображения" държавният глава  удължи процедурата за съставяне на кабинет.

По думите му защитата на парламентаризма трябва да дойде от политическите партии и техните лидери.

Борислав Цеков не очаква новото Народно събрание да се различава по безплодие от предишните. Фактът, че обществените настроения вече две години, и особено в последната, не се променят би трябвало да подскаже на партиите, че не може "заради копризите на този или онзи лидер, България да се върти в този омагьосан кръг.

Според него сме влезли в политически категории, които нямат нищо с държавността и с интересите на хората. "Това са едни котерии, които са взряни в пъпа си и е много крехка надеждата, че ще видим държавници, които ще съумеят да консолидират около себе си парламентарна подкрепа".

Имаме една африканизация на българската политика, господства племенното начало, няма диалог, има взаимноунишожителни племенни войни за контрол върху публичните ресурси. Това е дъното на политическата култура и на политическото лидерство, коментира Цеков.

Неговата прогноза е, че нови предсрочни излори са много вероятни заради липсата на политическа зрялост и липсата на диалог в по- малките и по- нови политически формации, заради които се въртим в омагьосания кръг на капризите и на политическата партизанщина, а не в търсене на решения.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47