Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтеклите от Пентагона документи може да са фалшиви

Снимка: БГНЕС

Възможно е част от изтеклите от Пентагона секретни документи за войната в Украйна да са фалшиви. Това коментира пред Радио Пловдив експертът по международна сигурност Румен Кънчев, който е и бивш зам.-министър на отбраната на България. Той припомни, че в момента тече разследване по казуса от конгреса на САЩ, както и от комисията по разузнаване в сената.

„Зам.-ръководителят на службата за връзки с обществеността от Пентагона съобщи, че част от тези документи са автентични. Част от другите документи може да са манипулирани – да е изваждана  и добавяна информация в тях. Има вярна и невярна информация.

Написаното за готовността за предоставяне на български МИГ-ове означава, че на заседанията е поискано и от нас да участваме в подпомагането на Украйна и българската делегация достатъчно добре е аргументирала позицията на страната, че ние нямаме възможност да предоставим МИГ-овете си. Вероятно сме уточнили, че това би нарушило бойната готовност в зоната на Югоизточното командване на НАТО, където е и ситуирана България, т.е. би трябвало да стане само при предоставяне в замяна на изтребители или след доставянето на поръчаните от нас Ф16“, коментира Кънчев.

Той допълни, че нашите МИГ-ове не са в състояние да участват в съвременна операция като тази в Украйна, тъй като те не са снабдени със съответните сензори и кутии за разговор между земята и пилотите.

„Аз лично не вярвам, че са изтекли документите“, каза Кънчев. Според него е възможно заради притеснението си Русия да е подготвила част от тези документи и пускайки ги да наблюдава реакциите, за да разбере още информация и да прецени реалната ситуация на фронтовата линия. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кмет парамедик осигури носилка за трудноподвижни хора

Кметът на пазарджишкото село Ивайло купи носилка за трудноподвижни хора с пари от спечелена награда. С проект за частна неотложна медицинска помощ Цвятко Луджев, който е парамедик, е спечелил второ място в конкуренция с 40 участници в академията  BASE, организирана от община Пазарджик .  Наградата си от 2000 лв. е инвестирал в медицинско..

обновено на 06.03.25 в 13:23
Доц.Милен Любенов

Светът навлиза в ситуация на все по-голяма несигурност

На срещата на върха на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел вероятно ще бъдат взети  решения, свързани с увеличаване на бюджетите за отбрана на страните-членки и отпадане на процента за отбрана от брутния вътрешен продукт, като този процент да не бъде включван в бюджетния дефицит. Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов..

публикувано на 06.03.25 в 10:58

"Пътят на султана" минава през Пловдив с пешеходен туризъм

Информационна среща в рамките на европейския проект DETOUR се провежда днес в Пловдив, в Дома на културата "Борис Христов".  Проектът е финансиран по програма COSME на Европейския съюз и се изпълнява в четири държави – България, Италия, Турция и Гърция.  Фокусът за България е развитието и популяризирането на туристически услуги по..

публикувано на 06.03.25 в 07:03

Санирането трябва да е бизнес, а не политика

Програмата за саниране с 20 % самоучастие ще се реализира с пари от държавата, а не от Плана за възстановяване и устойчивост.  Имаме възражения по моделите, по които се санират сгради в България. Една от основните критики е, че с парите на всички се облагодетелстват малка част от хората, посочи Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в..

обновено на 05.03.25 в 16:45
Тодор Воденов

Военната промишленост има потенциал за иновации

Призиви за развиване на българската отбранителна промишленост като част от европейската дойдоха от правителството и след вчерашното заседание на Съвета по сигурността при премиера, Росен Желязков също предложи и призова да бъдат развити иновативният потенциал и способности на българската отбранителна промишленост.  Според Тодор Воденов -  председател..

публикувано на 05.03.25 в 15:30