Велики петък е най-тъжният и страшен ден от Страстната седмица. Това е денят, в който християните съпреживяват страданията на Спасителя - поруган, бичуван и разпнат. Ден за смирение и пост - баз храна и вода.
На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа.
През деня не се служи литургия, а на вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт – изнася се Христовата плащаница, посветена на погребението на Спасителя. С нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащаницата от престола и я полага в „гроба“ – в центъра на храма.
Поклонението на плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара – минути преди пасхалното шествие на кръста.
За кръста като възможност за равносметка, истина и оръжие срещу пошлостта и грозотата в света и завръщането към историчността на тъжното събитие с молитва за духовно просветление - доц. Екатерина Дамянова - преподавател по библейска археология в СУ "Климент Охридски".
Между дежурната ритуалност и съзнателното православие - за белезите от раните в голямата тишина на смутения от тревожното време Свят, българската Голгота, трудните истина и покаянието в дефицит - писателят проф. Валери Стефанов.
За ценностните предизвикателства пред хората, които влязоха в сградата на българския Парламент с клетва, за цената на компромисите и вечните морални принципи - репери на демокрацията и парламентаризма - събеседници: прокурорът и преподавател по европейско право Владимир Вълев и неговите студенти Габриела Стойчева и Георги Табрев - преди Деня на българската Конституция и професионалния празник на юристите 16 април.
Какво се случва в 49-то НС, след отказа на депутатите да изберат председател. За политическите сигнали на партиите в тишината на спрелия часовник до 19 април - разговор с политолога от УНСС Александър Димитров.
Книгата на режисьора Петър Денчев "Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл" излиза с печата на ИК "Жанет 45". Разговор за феномена на пространството, като театрално и символно решение, драматургията и повтаряемостта на ритуалното и възпитанието на въображението.
"Добро утро, Ден" и в последния ден от Страстната седмица оставаме в компанията на Атанас Маринчешки.
Факт е, че цените се покачиха изключително много. Факт е, че цените изпреварват доходите. Факт е, че въпреки „увеличението“ с близо 100% на заплатите през последните 5 години, не сме по – богати. Усещането е илюзорно, защото живеем на кредит. Търговските вериги у нас продават с минимум 100% надценка, а монополната им спекула прави невъзможни..
Понякога човек, особено когато е недоволен от времето, сезона или битието по принцип, гледа числото на календара и си мисли: "Каква безлична дата!". И е в абсолютна, напълно субективна грешка. Това, което за един е скука точно в този момент, за друг е пик на възторга и радостта от живота. А от летописа на света ни гледат събития, които точно на..
Бойкот и контрабойкот на пазаруването в големите търговски вериги се готви за четвъртък. Ще останат ли празни кошниците на пловдивчани днес или както се случва нерядко - парата на протеста ще остане в социалните мрежи. Елена Крушкова ще провери и ще разкаже в предаването малко преди 9 часа. Преди това ще ви срещнем със собственик и управител на български..
Разрастващото се пловдивско село Скутаре има проблеми с качеството на електрозахранването. Катя Тодорова, която е кмет на селото, не е убедена, че обявената вчера от Електроразпределение Юг частична реконструкция на мрежата, ще реши проблема за всички живеещи. Ще чуем и отговора на електрокомпанията. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете,..
Пореден епизод от февруарските "Уроци по щастие" с консултант Петя Георгиева, разглеждаме предизвикателствата пред двойката за 2025-та. С Андрей Илиев продължаваме да разглеждаме принципите за изграждане на добри и устойчиви навици. В "За и против" поставяме вечната февруарска дилема - Свети Валентин или Трифон Зарезан! Разказваме ви и за терапията с..