В Международния ден за опазване на паметниците на културата – 18 април, Епископската базилика на Филипопол отбелязва с ден на отворените врати втората годишнина от своето официално откриване.
Гражданите и гостите на града ще имат възможността да се срещнат с екипите, участвали в проучването, реставрацията и експонирането на базиликата.
Международният ден за опазване на паметниците на културата се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му.
Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026-та година. Целта е да се запази модела за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата". За шест години фондацията инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..
Пловдивският драматичен театър започва реализацията на проекта „Видео съдържание за интерактивна платформа“. Той е сред 24-те културни проекта, които ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Зад проекта на Драматичен театър – Пловдив, стоят директорът Сюзанна..
Среща разговор с младата поетеса Катерина Василева ще се състои в клуб "Петното на Роршах" от 19 часа тази вечер. Ще стане дума за силата на отделния човек, за големите несправедливости и малките ни победи, за умението ни да се отстояваме и да устояваме. Модератор на срещата е писателката Ина Иванова. Инициативата е на Литературния фестивал..
На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски. Той е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония. Данните за живота му преди неговата дейност..
Четири читалища в Пловдив стартират реализацията на проект за създаване на модерен Дигитален клуб, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, подкрепен от Европейската комисия. Това са читалище „Шалом Алейхем – 1945“, НЧ"Алеко Константинов", НЧ"Младост" и НЧ"Антим Първи". Проектът е на стойност 52 000 лв за всяко..