Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредица от грешки доведе до кризата с цените на зърното


Поредица от национални грешки допринесе за кризисната ситуация с реализацията  на българско зърно, смята фермерът Ангел Вукодинов.

"Миналата година, след избухването на войната в Украйна през февруари, през март тогавашното редовно правителство направи всичко възможно да бойкотира добрия иначе български износ. Тогавашният вицепремиер и финансов министър излезе и каза: аз не мога да забраня износа, но мога да го забавям максимално в законовите срокове. Защото България нямала интерес, виждате ли, да изнася при една много добра международна конюнктура. И вместо да бъде изнесено българското зърно тогава на добри цени, да бъдат освободени складовете, ние направихме точно обратното. След това заговорихме за 1 милиард лева, с които сме щели да купуваме зърно и да попълваме държавния резерв. И всичко това се натрупа успоредно с безмитния внос на украинско зърно в България и тъй наречените коридори, които трябваше да бъдат отворени", коментира Ангел Вукодинов.

"Не обвинявам украинските фермери, защото сигурно те са на още по-тежко положение от нас. Бих казал, че спрямо тях най-вероятно има и мародерски действия, защото това зърно-за да дойде толкоз евтино в България, от тях трябва да е купено още много по-евтино", добави зърнопроизводителят.

Според Ангел Вукодинов компенсациите на ниво ЕС трудно могат да решат проблема. 

"При слънчогледа компенсацията е около 2 лева на декар, а само загубите от продължителното му съхраняване са няколко пъти по-високи", подчерта Вукодинов.

"Да бъдем солидарни с Украйна, но това да не бъде за сметка на фермерите", призова той.


По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45