Обречена ли е битката на източноевропейските държави с Брюксел срещу безмитния и безквотен внос на зърно от Украйна? Кой се възползва от въведените от ЕС „коридори за солидарност“, премахващи всички проверки на вноса на украинско зърно? Търсят ли се реално системни решения за засегнатите страни или отново ще се подхвърлят дребни пари на фермерите?
„Тук има няколко момента. Първият е, че Украйна е асоцииран член на ЕС и има право на нулева квота на продукти, но те трябва да отговарят на изискванията, стандартите и регламентите на съюза. Няма проблем те да внасят такива продукти. Но дойде вторият момент, в който ЕК освободи изцяло вноса на хранителни продукти от Украйна, но с цел реекспорт. Тоест да помогнем на Украйна да изнеся продукцията в трети страни, която не отговаря на европейските стандарти. И тук се получи една кулизия. Ние сме солидарни с Украйна, спор няма. Но няма как да си фалираме нашите земеделските производители“, каза доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН.
Той е категоричен, че България трябва да защити интересите си и посочи за пример решението на полското правителство, което забрани вносът на хранителни продукти от Украйна, тъй като службата за сигурността на храните е засякла токсини в царевицата, ГМО остатъци, пчелен мед с остатъчни вещества и др. На тази база е издадена и тази забраната.
„Интересно е в Унгария какво става. Там искат да въведат транзитни такси. Това е гаранция, че стоки, които не отговарят на европейските стандарти, няма да се задържат в страната“, посочи още доцент Боюклиев.
Икономистът посочи, че България трябва да защити земеделските производители в страната.
„Ние трябва да си защитим интересите, и ЕС не може да ни спре да го направим“, коментира още доцент Огнян Боюклиев.
Цялото интервю с доцент Огнян Боюклиев можете да чуете в звуковия файл.В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..