Пролетният концерт „От сърце към сърце“ ни среща с деца от Украйна и България, които ще излязат на една сцена в зала „Съединение“, на Регионален исторически музей Пловдив, в петък от 18.30 часа. Входът на събитието е свободен.
Концертът се организира в сътрудничество между Фондация „Живите български корени“, Ukraine Support & Renovation Foundation и Фондация „Стойна Кръстанова“, със съдействието на Музикално-артистичен форум Пловдив.
Заедно, децата ще рецитират, пеят, свирят и танцуват. Музиката е нишката, която свързва тези изкуства. Тя създава приятелства, дава израз на чувствата, пресъздава човешките състояния и мисли. В концерта ще се включат и „Театр Юново Актёра ТЕАТР U.A.“, който съществува от девет години в Киев, с ръководител Александър Григориев и Студия современного танца „Funk Drive“, с ръководител Сергей Прокопенко.
Детската хорова формация, която ще участва подготвя своя репертоар с помощта на Милена Начева, д-р Ваня Балева и виолончелистката Екатерина Трусова, която идва в България заедно със съпруга си и седемте си деца, след началото на войната в Украйна. Доц. Надежда Кузманова и Мариела Маринова обучават украинските деца за изпълнение на клавирни произведения.
„Използваме музиката, за да се обединим, защото тя е универсалният език. Като представители на музиката, ние имаме за цел да популяризираме красотата чрез музиката. Красивото в този свят, цялата красота на нещата я има в изкуството. Изкуството е приоритет на човека. Ние разглеждаме човека като венец на природата и смятаме, че венецът на природата не може да се държи безобразно. Венецът на природата, трябва да се държи като венец на природата и всичко това се възпитава. Възпитава се с изкуство. Възпитанието, разбира се, започва от най-ранна възраст и ние имахме за цел тези деца, които са попаднали в една чужда за тях среда, да се почувстват като част от тази среда. Всеки един етнос обогатява града, в който е. Ние учим от тях и те от нас. Целта ни е, те да се чувстват добре, да бъдат спокойни“, казва д-р Ваня Балева от Музикално-артистичен форум Пловдив.
„Съединението прави силата. А, музиката и изкуството имат много силна лечебна роля. Те психологически въздействат. Смятаме, че това е един добър начин, да привлечем децата, да им създадем доверие в новата среда, в която те вече живеят“, добавя проф. Красимира Кръстанова.
Концертът от „Сърце към сърце“ е първата стъпка, в работата по проекта „Живот с музика“. Около средата на юни ще бъде и големият концерт, който отново ще обедини украинските и българските деца, защото детското изкуство и творчество ни напомнят, че добротата, нежността и закрилата не са само понятия. Да бъдат заедно, да осъществяват мечтите си, да градят общо мирно бъдеще, това е посланието на нашите деца.
Проф. Красимира Кръстанова е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..