"Обратно на логиката на парламентаристите с искането им за някакви срокове, с времето шансовете за съставяне на Кабинет намаляват, вместо да се увеличават. Те тръгнаха с ентусиазъм и воля за общи действия и законодателна рамка и всякаш всичко спира дотук. В момента, в който се заговори за същинската функция на Парламента да излъчи изпълнителната власт, управлението в държавата, нещата започват да буксуват. Печеленето на време не ми се струва, че води до изграждане на стабилна коалиция". Това заяви политологът Цветанка Андреева.
По думите й, заявявайки, отказа си да бъде номиниран за премиер, Бойко Борисов прави политически жест, че няма да се обвърже с изпълнителната власт. "Това е много повече жест, отколкото - отказ да се обвърже с властта".
Стилът на Борисов го е оставил във властта над десетилетия. "Този стил е изграждане на отношения, дори с опозицията си - виждаме това и към БСП, и към "Възраждане". Когато се готвиш да изграждаш коалиционно управление, това е правилният начин и трябва да бъде разчетен като негов стил. Потенциалът на този стил с времето обаче намалява".
Андреева подчерта, че в този Парламент се възлага много повече надежда на ГЕРБ да изградят Правителство, като се говори за вариант "А" и "Б", съответно - между първата и втората сила в Парламента - евроатлантическо правителство, и от друга страна - експертно, временно, без ярки политически эигури, които да получат подкрепа от други сили в парламента.
Пред ГЕРБ стои тежката дилема дали да влязат в една непрестижна коалиция или отново да тръгнем на избори, заради отказа им да поемат отговорност за управление.
Лидерите на ПП-ДБ все още не могат да управляват процесите и кризата. Вижда се, че имат желание да печелят време. Чисто институционално обаче няма как да се иска удължаване живота на парламент, който не може да излъчи Правителство.
"Абсурдно е да искаш живот за такъв Парламент, абсурдно е да искаш да правиш бюджет, а да седиш в опозиция, абсурдно е да се прави ротация за управление на парламента, ако ще бъде опозиция на партньорите си. Абсурдно е да кажеш, че имаш обща законодателна рамка с опозицията си, защото една власт се осъществява чрез законите и ако ти ги подкрепяш, тогава не си опозиция. Това са въведения, които звучат абстрактно и не водят до нищо добро".
По думите на Андреева, демокрацията функционира, независимо че от две години сме в криза, но са изчерпани партиите и това е предизвикателството пред тях - да вкарат държавата в разумни рамки.
Тя подчерта, че е критик на президента Радев, защото той реализира много повече собствени амбиции и планове, отколкото да съдейства за управлението.
Когато двете основни политически сили си отговорят на въпросите за цената, която трябва да платят, за да има управление България, нещата ще си влязат в рамки. "Предизвикателството пред политическото лидерство е да убедиш хората си, че постъпваш правилно".
Интервюто - звуковия файл:
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици: "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..