Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако има кабинет с втория мандат, ГЕРБ са прави да искат имена

Преговорите, които се водят между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са нещо средно между политически театър и реалност. Театър, защото и двете страни искат да намалят щетите от общо правителство и от друга разбирането, че трябва да има кабинет, коментира за Радио Пловдив политологът Светлин Тачев. 

Според него двете коалиции разбират, че този път няма да имат възможност да се бавят в търсенето на варианти за правителство, както се случи в предния парламент. Прогнозата му е, че с първия мандат не може да има кабинет. За ГЕРБ е по- важно  да получи легитимация, защото излезе от изолация и тази легитимация минава през ПП-ДБ. Това е причината Борисов и партията му да са по- диалогични и да не искат нови избори, смята анализаторът.  В същото време ПП-ДБ са в трудна ситуация, защото пък нямат много ходове. Ясно е, че те ще изпълнят обещанието си да не подкрепят ГЕРБ, защото собственият им електорат няма да ги разбере. Отношенията между двете политически сили и противопоставянето им води до тънка игра, в която двете сили балансират и търсят начин да намерят формулата за намаляване на щетите, каза той.

По думите му най- вероятно ще се върви към правителсво с втория мандат. За ПП-ДБ няма да има голям проблем да предложат кабинет, а  ГЕРБ няма да имат особен проблем да го подкрепят, защото ще излязат от изолацията. Дали наистина има желание за подобен кабинет може да се види по състава му, който ще предложи ПП-ДБ. Става дума за това  дали ще има политически фигури или ще се предложат хора, които са приемливи и за ГЕРБ, обясни политологът.  Според него, ако се стигне до правителсво на малцинството е рисков ход, защото то ще зависи от плаващи мнозинства. Най- добре е да се изработи управленска програма, върху която да се намери подкрепа в парламента. Иначе може и да има правителство, но то няма да може да функционира, смята Тачев. 

Той смята за основателни исканията на ГЕРБ да знаят имената в проекто-кабинета на ПП-ДБ, защото между двете сили все пак има червени линии, които няма как да прекрачат. Така ще се види дали започнатия диалог ще градира в правителство. Кабинет е необходим, защото е важно демокрацията ни да започне да функционира нормално,тъй като през последните две години на практика няма работещо Народно събрание. Ако си свалят картите предварително, това ще начертае дали може да има правителство. Ако има отказ, тогава ще вървим към предсрочни избори, прогнозира Светлин Тачев.

Вариантът за правителство ГЕРБ, БСП и ДПС да направят кабинет е почти невъзможен, защото това ще бъде коалиция "Магнитски" и ще нанесе електорални щети, както за ГЕРБ, така и за БСП. Освен това всяка грешка на подобно правителство ще даде възможност за мобилизация на симпатизантите на ПП-ДБ, подчерта още той. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45