Взривът срещу колата на главния прокурор Иван Гешев предизвика разнопосочни реакции сред политическите сили и показва колко е разделено обществото ни, коментира в програма "Точно днес" Тихомир Безлов от от Центъра за изследване на демокрацията.
Според него около случилото се има все още бели петна и въпросите са повече от отговорите.
"За съжаление фигурата на главния прокурор Гешев е изключително противоречива и съответно очаквано този тежък инцидент предизвика много различни интерпретации. Продължава ситуацията да изглежда странна най-малкото за човек, който се опитва да е безпристрастен", коментира Безлов.
По думите му реакциите във външнополитически план отразяват инцидента като тежък и проблемен - да се извърши подобен акт срещу главен прокурор, ключова институция на една държава, създава проблем за самата държава.
"Това е изходната точка. Проблемът в нашия случаи е, че ние имаме крайни критики към инситтуцията и към самата личност на главния прокурор и не можем да спрем до тука като външни наблюдатели", допълни анализаторът
Той допълни, че от реакциите у нас на практика виждаме старото разделение, което възниква още при избора на главния прокурор - силно неприемане от част от обществото и улични протести при избора му - нещо безпрецедентно в нашата история.
Според него от тази гледна точка е разбираемо, че тежкият инцидент се интерпретира основно политически.
"Най-големият проблем е, че виждаме една ситуация на хаос и безпереспективност и нестабилност, което е проблем за всекидневието ни. Ние вече две години седим в тази ситуация. И някак си инцидентът съвпадна с надеждата да има някакво правителство, някаква стабилност, която на следващия ден бе опровергана отново", каза Безлов и добави, че не е ясно дали е случайно това съвпадение.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...