На 12 май предстоят ефективни протести на служителите в затворите в цялата страна. Организатор е Синдикатът на служителите в затворите в България, а сред основните причини са работното време и условията на труд.
Надзирателите са недоволни от преминаването изцяло на 12-часов режим на работа, вместо досегашния смесен режим, включващ 12 и 24-часови дежурства. Това поражда напрежение в служителите и увеличава стреса на работното им място. Нарушава се и нивото на сигурност в местата за лишаване от свобода, тъй като все повече служители напускат работа. Постовете в затворите не могат да бъдат покрити, тъй като се работи под санитарния минимум.
Синдикатът се обявява срещу зачестяващите случаи на агресия, насочена срещу персонала в затворите. Протестът е и срещу строгите мерки за икономии на всяка цена.
Протестите ще бъдат подновени, ако до 10 май министърът на правосъдието не покани на среща представители на синдиката, за да обсъдят проблемите в сектора.
Пред Радио Пловдив Юрий Корнов, председател на Дружеството на синдикатите на служителите в ареста в Пловдив, припомни, че реформа в сектора се прави от една година, но се оказва, че тя е неуспешна.
Вярно е, че извънредният труд падна драстично, но за сметка на отговорността и отпуските на надзирателите, както и по - големи разходи за път и невъзможност да се отърсят от стреса, напрежението и умората на работното място.
Физически и психически няма как да си починат, заяви Корнов.
Той описа работния режим на служителите:
Сега работим на дневна 12-часова смяна, на другия ден нощна 12-часова смяна и три дена - 72 часа, трябва да почиваме.
Но, в месеца 12-часовите смени не могат да покрият нормата от часове труд, който трябва да бъде положен. Затова идваме извънредно между тези наряди, за да покриваме нужната норма, обясни синдикалистът.
Той припомни, че целта на реформата в сектора е била изцяло да се премахне извънредният труд. Това обаче е станало само в затворите и арестите, а на служителите в МВР се заплаща извънреден труд.
На много места напрежението нарастна дотам, че служителите започнаха да напускат работа.
Над 50 човека са напуснали само през първите три месеца на тази година. Назначени са 35 нови служители, които обаче трябва да минат обучение. Те ще могат да работят пълноценно поне след една година, коментира служителят в пловдивския арест.
Има места с огромен недостиг на служители - например при нужда от 19 служители, застъпват 17. Това води до много слаба охрана в затворите и арестите. А задържаните там виждат много добре този дефицит и натрупаната умора у служителите.
Няма да е късно моментът, когато те ще се опитат да избягат, предупреди Юрий Корнов.
Искаме увеличение на заплатите с 20 %, както в МВР, подчерта Корнов.
Той припомни, че миналата година е имало едно увеличение на заплатите, но със 125 лева, вместо обещатните 300 лева. Оказа се, че инфлацията ги е изяла, обобщи пловдивчанинът.
На 12-ти излизаме по места заедно служители от арести и затвори. Ние вероятно ще се съберем пред Пловдивския затвор. След това до 10 дни ще обявим датата на националния протест в София, обясни синдикалистът.
Интервюто на Емил Костов с Юрий Корнов е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..