Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакваме ръст на туристите за майските празници

И на прага на поредната порция дълги почивни дни – работят ли празниците в полза на хотелиерите? Питаме Георги Пампоров, председател на УС на Съюза на родопските хотелиери и ресторантьори. 

"Очакваме ръст на туристите и да са пълни къщите за гости и малките хотели през майските празници", коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив Георги Пампоров. Той подчерта, че туристическият бизнес в Родопите е твърде зависим от климатичните условия в планината, ако времето е хубаво - местата за настаняване са пълни. 

"Нямам статистика за нощувките от миналата година, ние не работим с нея. Целта ни е да правим по-благоприятни условия за туристите. Затова сега реализираме проект по програмата Интерек България - Гърция, за да обучим хората си в допълнителни умения за повишаване на конкурентоспособността", посочи Пампоров.

Той подчерта, че браншът зависи както от климата, така и от икономиката. "Имаме опасения, че това лято няма да е като миналото заради инфлацията и кризата, а това може да се отрази на пътуванията. Родопите са най-евтината туристическа дестинация у нас - и по отношение на храните, и на нощувките, така че сме конкурентоспособни", коментира председателят на УС на Съюза на родопските хотелиери и ресторантьори.

Всеки предприемач сам определя собствените си цени, а те се диктуват от моментното състояние на пазара. Вероятно и при нас ще има по-високи цени, но колко и кога - ще покаже пазарът, допълни Георги Пампоров.  

Цялото интервю с него е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50