Профилът на сръбското момче Коста, което извърши масово убийство в училище в Белград отговаря на профила на другите деца - убийци по света, каза пред Радио Пловдив училищният психолог и баща на четири деца Калин Гайтанджиев. "Това е много тъжен, много самотен, невзрачен човек. В него бушува тъгата, която продуцира гневът, който пък го кара да натисне спусъка", обясни той.
Според него специално за Сърбия има и друго обяснение. "Тя е изключително травмирана държава, нацията също. Те преживяха диктатурата на Тито, после преживяха Милошевич. Те събираха гняв, безпомощност и това намира израз в следващите поколения след преките свидетели. 700 хиляди единици огнестрелни оръжия има у сърбите и като изключим логиката, всичко друго навежда на мисълта, че това ще се случи", подчерта психологът.
По думите му оръжията не убиват, убиват хората, в чийто ръце попадат оръжията. Специалистът припомни, че Коста е оставил писмо, че е много тъжен, обиден е и е психопат. "Тези две неща не фигурират в емоционалния багаж на психопата. Психопатът е човек, който не е в контакт с емоциите си. Тъжният човек трябва да бъде утешен. Когато утешаваме тъжното дете, ние не вземаме решения вместо него, а му показваме, че ни пука за него", обясни Гайтанджиев.
Въпросът за отговорността се задава най- често, защото сме рационални същества и търсим отговори на въпросите, но в случая отговорност много трудно може да се понесе, добави той и определи като абсурдна идеята на сръбския президент Александър Вучич да намали възрастта за носене на отговорност. "Отговорност трябва да носи цялото общество и то не конкретно затова какво се случва, а защо се случва. Фокусът трябва да бъде поставен върху това, че сам човекът като личност е ценен и трябва да бъде разбран какво се случва вътре в него. В това отношение ролята на родителите е много важна", коментира Калин Гайтанджиев.
Кризите ще продължат, докато не разберем вътрешността на човека, че той може да тъгува, да се ядосва. Когато сме наясно със себе си, ще бъдем готови да посрещнем тези кризи, прогнозира психологът.
Според него ценностната система на хората се променя и то не към добро. "Най- висшата ценност е правото на живот, след нея е правото на равно достойнство и след това нашата потребност да бъдем видяни, разбрани и утешени. Ако тази пирамида се размести, тя рухва", поясни той.
В практиката си психологът констатира, че все повече хора започват да се грижат за психичното си състояние и за общата си психична култура. Помощ търси съзнателният човек, търси добрият човек, този който вижда, че другия страда, каза още Калин Гайтанджиев.
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..
"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..
„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..
Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев . Той посочи, че голямото..
На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..