Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панаирът има всички шансове за статут на културен паметник

| обновено на 05.05.23 в 16:52

Има всички шансове "Международен панаир" - Пловдив да получи статут на недивижима културна ценност, каза в предаването "Ден след ден"  арх. Красимир Тодоров. Бившият директор на Националния институт за недвижимо културно наследство коментира предложението, което бе отправено до министъра на културата от депутати и общински съветници от ДБ  в опит да спрат евентуалното жилищно застрояване върху терена на изложението.

Експертът разясни стъпките, които трябва да се извървят. Предложението до НИНКН може да се подаде от всеки гражданин или организация. Прави се проучване от специалистите на института и ако то е положително, директорът го подава към Министреството на културата, където на свой ред експерти правят оценка. При положително становище и от тях, министърът издава окончателна заповед.  

Въпреки че е критичен към бавното администриране и на практика двойно оцняване на обектите, арх. Тодоров смята, че при добра координация между двата екипа процедурата може да отнеме няколко месеца. Но, както той уточни, в нормативната уредба крайни срокове за проучванията няма, защото практически това е един научно - изследователски процес.

Колкото до съдържателното определяне на стойността на един обект, то тя може да е на база на архитектура, градоустройство, етнография, история, или пък да е комплексна. 

Ако бъде даден статут на културна ценност, тя дава защита на обекта със специално описан режим за опазване, който определя коя намеса е допустима и коя не.

Като пловдивчанин и специалист, Красимир Тодоров заяви, че Международният панаир е символ не само на Пловдив, но и на България и трябва да бъде запазен.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55