"През последните две години постигаме успех за популяризиране на професията акушер. Наши студенти и преподаватели ходят по училищата, за да обяснят какво представлява професията "акушерка" и за какво служи тя. Апелът ми за внимание обаче е към цялото общество, защото сега много от младите хора, които завършват образованието си със завиден успех, предпочитат да не се реализират в тази област". Това заяви Милена Сандева - ръководител Катедра по акушески грижи в МУ Пловдив по повод Международния ден на акушерките 5 май.
По думите й, единствената причина студентите да не желаят да се реализират в получената специалност, не е ниското заплащане. "Професията е с много тежко обучение, а хорариумът часове, който имат студентите, е много висок и те биха могли да се реализират за същото време в други области. Сега около 60% от завършващите напускат страната".
Като причина за това доц.Сандева посочи, че има социални и икономически фактори, които влияят на решенията на студентите.
"Все пак има някаква светлина в тунела. По наши наблюдения - статистика за кариерното развитие през последните две години върху дипломиращите се акушерки, нагласите са все по-позитивни и над 80% от тях искат да се реализират в България."
Доц Сандева бе категорична, студентите не попадат случайно в специалността и ако това все пак се случи, те отпадат в процеса на обучението. Много от хората не са запознати с това какво представлява акушерската професия. А тя е призвание. Тя е милосърдие и грижа, особено чувство на себеотрицание, което притежават малко хора".
В регионите Пазарджик, Смолян, Пловдив има недостиг на специалисти. Почти във всички АГ клиники в Пловдив в момента се търсят акушерки, незаетите места са много, подчерта Сандева.
"С урбанизацията тези процеси ще се задълбочават, за съжаление. Необходима е коренна реформа в здравеопазването и да се обърне повече внимание на специалностите - медицинска сестра, акушерка, лаборант. Дори и най-перфектният оператор, направил ювелирна операция, няма да има успех, ако тези специалисти отсъстват".
Интервю - звуковия файл:
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..